В кои случаи трябва да се обърнем за помощ към психолог?

7075
В кои случаи трябва да се обърнем за помощ към психолог?
Снимка: iStock/Guliver

При понижено настроение за по-дълго време трябва да се потърси консултация със специалист. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Далия Пискулийска, клиничен психолог в Медицински център SanaMedic – Варна.

"При чувство за вина, страх и напрежение е необходима консултация с психолог. Това не означава, че консултирайки се с психолог, даден човек е луд, както често се приема. Напротив, това е адекватният начин да се погрижим за себе си. Всичко това повлиява функционирането ни и взаимоотношенията ни с околните. Колкото по-рано потърсим помощ, толкова по-надеждно е това, което може да се направи, няма нужда да чакаме проблемът да се задълбочи", добави д-р Далия Пискулийска. По думите й много често не обръщаме внимание на емоцията и потиснатото си настроение.

Прогноза за времето - 6 декември (четвъртък)

Вятърът ще е до умерен - в Източна България ще се ориентира от север-североизток, в Западна ще остане от северозапад. Преобладаващите м...

"Но има състояния, с които не можем да се справим и когато едно подобно състояние – потиснатост, чувство за вина, тревожност, напрегнатост, панически атаки, продължи повече от две седмици, би трябвало да се потърси консулт с психолог. По негова преценка пациентът може да бъде консултиран и с психиатър, но не всички степени на депресивните и тревожни разстройства се нуждаят от прием на медикаменти. Когато са в един начален етап, психотерапевтичното повлияване е изключително трайно и добро", заяви д-р Далия Пискулийска. Тя посочи, че за съжаление в България услугите на психолозите не се поемат от здравна каса.

"Това много спира хората. В много други държави при депресивни състояния има задължителна психотерапия. Тя може да не е достатъчна, но все пак е нещо, докато в България това не е предвидено", каза д-р Далия Пискулийска. Тя подчерта, че е добре хората да се интересуват от това каква компетентност има специалистът, към който са се насочили.

"Животът е изключително напрегнат, има много стресови ситуации и все още организмът ни не е адаптиран. Една голяма част остават непреработени и впоследствие това оказва влияние върху здравето, психичното здраве и поведението ни", заяви д-р Далия Пискулийска.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Подреждането на детска стая не е лесно: не допускайте грешки

Как да се държим с мъж, който ни е наранил?

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com