Защо са прави улиците в Стара Загора?

22 март 2023, 10:50 часа

Стара Загора е известна като градът на липите и правите улици. Това не е било винаги така. Градът е проектиран с модерната правоъгълна шахматна планировка след Освобождението, когато започва възстановяването му от руините. Градът е сринат и сред един от най-жестоко опожарените и дали най-много жертви по време на битките за свободата.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 4 май /валутен калкулатор/

Българските опълченци и руските войници се оказват много по-малобройни от армията на Сюлейман паша, което позволява на турците да извършат масова сеч и палежи и да оставят града в руини. Хората считали, че Стара Загора никога няма да се възроди и издигне отново. Но грешали.

Поезия в автобуса за Деня на театъра в Стара Загора

Кой планира прави улиците в Стара Загора?

Още: Стихотворение на деня, 4 май, Радой Ралин

Още: Какъв църковен празник е на 4 май - традиции и обичаи

Въпреки печалната участ на града по време на борбите за свобода след Освобождението градът се възражда като феникс от пепелта и става един от най-модерните в света по онова време благодарение на правоъгълна шахматна планировка на улиците и сградите. Известният архитект Лубор Байер, който пристига в България в Стара Загора през 1878 година от Австро-Унгария, е човекът, на когото дължим тези прави улици в Стара Загора.

Благодарение на труда и идеите му Стара Загора не просто се възражда, но е издигната и като един от най-модерните градове на своето време. Подобен бил и устройственият план на Нова Загора, но никъде друга из България нямало подобно планиране и прави улици.

Стара Загора е единственият български град в класация на Financial Times

Видният архитект работи в периода 1878-1879 година и по изграждането на железопътния участък в района на град Пазарджик. Името му като благодарност и в негова чест днес носят улица в Стара Загора, професионалната гимназия по строителство и архитектура в града, както и изложбената зала „Байер“ на Съюз на българските художници – Стара Загора.

Още: Как трябва да се пече агнешка плешка, така че да се топи в устата?

Още: Как се приготвя агнешко печено по гергьовски?

Първият камък – първата стъпка към възстановяване на града символично е направена и положена на 5 октомври 1879 година от главния управител на Източна Румелия Алеко Богориди. Въпреки скъпата платена цена – опожарен и заличен град, сринат из основи, с почти 15 000 избити граждани и шепа оцелели, избягали и спасили се в Северна България, Стара Загора изправя главата си отново, горда и независима, и с отличаващите я и днес прави улици, с които е известна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес