Важно е да чуем проблемите на земеделските производители, а те са много. Земеделските производители имат право и основание да протестират много за това, което се е случвало в земеделието в предишните години. Това каза в предаването "Седмицата" на Дарик радио министърът на земеделието и храните Димитър Греков.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Ние се опитваме да решаваме проблемите им всеки ден и всеки час. С магическа пръчка, обаче, няма как да се решат проблемите, добави Греков. Той заяви, че най-нагорещената тема на производителите сега е да си приберат реколтата, а всички останали проблеми могат да се решават в диалог със земеделското министерство.
"Започнахме с нова Обща селскостопанска политика за следващия програмен период, в който вече получихме друг размер – 13 се очаква да бъдат процентите за директни плащания от всички пари. Досега е било 3,5% за производствата, които са особено важни – животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарство. Ще се вдигне и процентът за животновъдството като цяло. През този 23-годишен период имаше производства, които изпревариха развитието на други производства, това са например зърнопроизводителите.
Зърнопроизводството е на високо равнище, но е необходимо то да се утвърждава за в бъдеще", подчерта земеделският министър. Той посочи, че 2014 г. ще бъде преходна, предстоящите мерки ще влязат в сила от 2015 г., а още от 2014 г. ще започнат да се решават някои от проблемите, за да могат животновъдите и други производства да се възползват. "Трябва да сме отворени към земеделските производители, те не могат да четат всичко в интернет, коя мярка е излязла, коя не", категоричен е Греков.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
За пазара на зърно Греков каза, че не очаква рязко спадане на търсенето. "И при вътрешния пазар ще има търсене на зърно. В момента 350-380 лева на тон е цената на зърното", каза Греков. Той посочи, че не мисли, че ще паднат цените на хляба. "Не очакваме и поскъпване на хляба. Нямаме основание за резки промени на пазара. Очаквам една устойчивост не само за тази година, а и за в бъдеще, защото цените са почти международни както на пшеницата, така и на ечемика, царевицата и слънчогледа", подчерта земеделският министър.
Досега в МЗХ няма група, която да анализира, да планира пазара. Представяте ли си? Ако има такова звено, ако се насочи към отделните браншови организации, те ще могат да влязат във връзка със съответната борса и вече може да се направи организация. А сега те са всеки по отделно. Един произвежда един тон продукция, друг два тона и те се съревновават кой по-ниско да я продаде, каза още Греков.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май