Неков: В настоящия си вид ТПТИ е заплаха за българското селско стопанство

7521
Неков: В настоящия си вид ТПТИ е заплаха за българското селско стопанство
Снимка: Европейски парламент

Ако Трансатлантическото търговско споразумение (ТПТИ, ТТИП) между ЕС и САЩ се приеме в настоящия си вид европейското селско стопанство ще се свие, а американското ще отбележи ръст. Това заяви евродепутатът Момчил Неков на конференция в столицата, посветена на ефектите от спорното ТПТИ в областта на земеделието.

По думите му особено застрашена е България, тъй като земеделието у нас не е на същото ниво като в западноевропейските държави, различните условия за производство ще доведат до неравностойна конкуренция, а високите стандарти ще бъдат занижени.

Малинов: ТПТИ не е непрозрачно, има преизобилие от информация

Преговорите за Трансатлантическото търговско споразумение между ЕС и САЩ не са непрозрачни, на сайта на Европейската комисия има преизо...

„Според различни доклади при приемането на ТПТИ в сегашния му вид Европа ще загуби 700 000 работни места, а САЩ ще спечели 500 000. Вярно е, че ЕС ще има достъп до един платежоспособен пазар, но е нужно да се изнесе повече информация за споразумението. Всички евродепутати в Комисията по земеделие са против занижаването на стандартите, а имаме подкрепа и от американски организации, които искат европейските стандарти да се въведат на територията на САЩ. Основният преговарящ – Сесилия Малстрьом – заяви, че ако по някоя глава от ТПТИ, например земеделие, има твърде много проблеми и пречки, тя просто ще бъде изключена“, каза Неков.

ЕС наистина държи най-високите стандарти по отношение на производство, биотехнологии, неизползване на химикали, хуманно отношение към животните, което съвсем не може да се каже за Щатите. Могат да се дадат няколко примера. В САЩ масово свинете и телетата се инжектират с хормони, докато в ЕС това е абсолютно забранено. В Щатите след клането птиците се дезинфекцират с хлор, което е потенциално опасно за консуматора, а в ЕС това се прави само и единствено с гореща вода. На Стария континент не се използва и ГМО във фуражите, което е практика зад океана.

Какви притеснения относно споразумението изразиха редица експерти на конференцията, както и данни за състоянието на българското селско стопанство вижте в Expert.bg.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика