Цената на петрола спадна с около 3 на сто в сутрешната търговия под натиска на прогнозите за по-слабо търсене, предаде Ройтерс. За намалението основна роля изиграха и съобщения в медиите, че Израел не възнамерява да атакува ирански петролни комплекси, което намали страховете за нарушения на доставките.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Цените
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, загубиха 2,35 долара или 3 на сто до 75,11 долара за барел.
Американският лек суров петрол спадна с 2,26 цента или 3,1 на сто до 71,57 долара за барел.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Вчера и двата сорта също поевтиняха, като с общ спад за двата дни от около 4 долара почти изтриха поскъпването от предходните седем поредни търговски сесии, реализирано под натиска на опасенията от разрастване на войната в Близкия изток.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Данни от Китай доведоха до обрат в цената на петрола
Изявлението на Израел
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви вчера, че Израел желае да атакува ирански военни обекти, а не ядрени и петролни комплекси.
"Спадът на търсенето кара търговците за оттеглят т. нар. "военни рискове", заяви Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във "Филип нова". "Геополитиката обаче продължава да играе важна роля. Без нея петролът би спаднал под 70 долара за барел".
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Вчера Организацията за страните износителки на петрол (ОПЕК) намали прогнозата си за глобалното търсене през настоящата година, най-вече заради продължаващия спад в Китай.