Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: Двустранните споразумения за "Южен поток" нарушават правото на ЕС

05 декември 2013, 00:36 часа • 31835 прочитания

Двустранните споразумения между Русия и България, Русия и Сърбия, Русия и Унгария, Русия и Унгария, Русия и Гърция, Русия и Словения, Русия и Хърватия плюс Русия и Австрия за изграждането на газопровода „Южен поток” са в нарушение на европейското право. Това заяви директорът на енергийните пазари към Европейската комисия Клаус Дитер Борхард в реч пред Европейския парламент, пише EUractiv.

Според Борхард при всички двустранни споразумения става въпрос за нарушения по следните параграфи:

- Според нормите на Третия либерализационен пакет за енергийния пазар на ЕС в рамките на европейския пазар трябва да има разделяне на собствеността на тръбата (преноса) от собствеността върху суровината (добива). В случая на "Газпром" обаче става въпрос едновременно и за производител, и доставчик. Нормата обаче е „необвързваща”, т.е. може да има изключение, но само ако различните сегменти на тръбата за доставка на газ попадат при различни компании като основен доставчик, което е „в далечно бъдеще”.

- Договорите за "Южен поток" трябва да гарантират свободен достъп на трети компании до тръбата. Европейското право забранява изключителното право на една компания, в случая "Газпром", като единствен доставчик.

- Структурата на тарифите трябва да бъде преразгледана. По отношение на България "Газпром" ще плаща транзитна такса едва когато "Южен поток" заработи на пълен капацитет, поне според сегашната договорка, която не е оформена в официален договор.

„Заради посочените причини Европейската комисия смята, че всички двустранни споразумения за „Южен поток”, сключени от страни-членки на ЕС или от подписали договора за Европейското енергийно пространство, трябва да бъдат предоговорени. Ако това не стане, „Южен поток” няма да функционира на територията на ЕС”, казва Борхард. Той добави, че европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер вече е изпратил писмо до руския енергиен министър Александър Новак, в което е обяснил, че Русия "трябва да погледне оптимистично" на възможността за предоговорка.

На срещата са присъствали заместник-енергийният министър на Русия Анатоли Янковски, генералният директор по експорта на „Газпром” Александър Медведев, както и сръбският министър на енергетиката Зорана Михайлович. Янковски посочи, че Русия не приема, че европейското право действа в случаи на транснационални проекти, какъвто е „Южен поток”. Тук действа международното право, заключи Янковски.

Досега „първа заварка” по отсечките на „Южен поток” на територията на ЕС са направили само България и Сърбия, но западните ни съседи са в процес на преговори за пълноправно членство в Съюза, т.е. нашата държава е единствената, която има пълноправно членство в ЕС. Досега правителството на Пламен Орешарски все още не е оповестило официалните параметри на бъдещия договор с „Газпром”, тъй като той дори не е официално подписан.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес