Европейската комисия препоръча в сряда да се използват бързи антигенни тестове за Covid-19 най-вече при хора, които вече проявяват симптоми, като заяви, че тези наборни тестове се считат за по-малко точни при откриването на вируса при асимптоматични случаи, съобщава Ройтерс, цитирана от БНР.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Комплектите за бърз антигенни тестове са по-малко точни от стандартните PCR тестове, но могат да предложат резултати за няколко минути, за разлика от дните, които се изчакват за резултати от PCR тестовете, което може да се окаже ключов инструмент при борбата с големи коронавирусни огнища.
"Бързите антигенни тестове трябва да се използват в рамките на пет дни след появата на симптомите или в рамките на седем дни след излагане на даде човек на друг с Covid-19", посочва EK в необвързваща препоръка към 27-те правителства на ЕС.
Комисията заявява, че точността на бързите тестове при правилно засичане на положителни случаи, показател, известен като чувствителност, се увеличава, когато се използват при хора до пет дни след появата на симптоми и в случаи с високо вирусно натоварване.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Комисията препоръча използването на антигенни тестове дори при безсимптомни индивиди при големи коронавирусни огнища, като например ситуации, при които повече от 10% от изследваните хора се очаква да бъдат положителни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Въпреки че от комисията добавят, че на този етап са налични малко данни за извършването на антигенни тестове при асимптоматични случаи и че понастоящем производителите не споменават асимптоматичните хора като целева група в инструкциите на техните бързи комплекти за тестване.
От ЕК също така призоват държавите да признаят взаимно бързите тестове и да споделят своите стратегии за тестване "с цел да ги приведат в максимална степен".
Комисията също така призова правителствата на ЕС да използват само тестове с най-малко 80% чувствителност и 97% специфичност или способността да откриват правилно хора, които не са заразени.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Според нея клиничните проучвания на антигенни тестове досега показват чувствителност до 29% за някои тестови комплекти, докато специфичността е от над 80% в сравнение с резултатите от PCR.
Правителствата на ЕС имат различни правила за антигенни тестове и много от тях не са склонни да приемат общи стандарти, според вътрешен документ на ЕК, видян преди дни от Ройтерс.