Германия със спешни мерки заради чума по свинете

11 декември 2019, 19:09 часа • 2767 | прочитания

Следови кучета, дронове и електрифицирани огради: Германия използва пълен набор от защити, за да предотврати глиганите да внесат в страната чума по свинете, което би било бедствие за процъфтяващата промишленост, свързана със свинете.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

„Въпросът вече не е дали чумата по свинете ще дойде в Германия, а кога“, каза за AFP Торстен Рейнвалд, говорител на германската федерация по лов.

Вирусът не е вреден за човешкото здраве, но може да причини смъртоносни кръвоизливи при домашни свине и глигани, предаде БГНЕС.

Половината от немското свинско производство от пет милиона тона годишно отива на външни пазари, което прави страната най-големият износител на месо в Европа.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Има опасения, че дори един случай може да се окаже опустошителен.

"Вероятността държави като Китай да наложат пълна забрана за внос е много голяма", заяви Сара Дем, представител на германската асоциация за месни продукти.

Дем даде пример за пълна забрана на внос в Китай след няколко огнища в Белгия миналата година.

Загубите могат да достигнат милиарди евро и европейският пазар ще бъде залят от свинско месо с намалени цени.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Животновъдите за първи път започнаха да се притесняват, когато през ноември беше установена чума по свинете във ферма за свине в западна Полша.

Но откриването на глиган с чума край град Новогрод Бобржански - само на 40 километра от границата с Германия - наистина вдигна тревогата.

В резултат германските региони организират всякакви прегради срещу настъплението на чумата.

В Саарланд, близо до френската граница, се изпращат следови кучета, за да се намерят мъртви глигани и да се отстранят бързо всички потенциални носители на вируса.

В Саксония, която е съсед на Полша, ветеринари и служители за действие при извънредни ситуации провеждат тренировки в случай на епидемия и използват дронове и инфрачервени камери, за да откриват болни глигани.

На север, в Мекленбург-Западна Померания, се подготвят 50 километра електрифицирана ограда за спиране на глиганите по границата с Полша.

Но, опасявайки се, че разпространението в Германия може да бъде неизбежно, Дания вече поставя ограда покрай собствената си 70-километрова граница.

От 2014 г. насам е имало няколко огнища на африканска чума по свинете в Централна и Източна Европа , които опустошиха местните свиневъдни отрасли.

"Откакто за пръв път се появи в Европа през 1957 г., вирусът почти винаги е бил пренасян в други страни през летища и пристанища. Той е бил изтребен навсякъде, освен в Сардиния" в Италия, каза Сандра Бломе, експерт по чумата по свинете от Института Фридрих-Льофлер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес