Хиляди хора мълчаливо вдигнаха ръце във въздуха, носейки цветя и пеейки край църква в Минск на погребението на млад беларуски протестиращ срещу режима на президента Александър Лукашенко. Смъртта на 31-годишния Роман Бондаренко се превърна в поредния разбунил духовете епизод на продължаващите вече месеци протести с искания за оставката на Лукашенко, съобщава БНР.
Още: "Следващото средство е войната": Асен Агов за новите мерки срещу Путин
Още: Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?
Младежът почина в болница миналата седмица, след като, според протестиращите, е бил жестоко пребит от силите за сигурност. Вътрешното министерство отказа да поеме отговорност за трагичния инцидент.
Множеството край църквата днес скандираше "Аз си отивам" - последните известни думи на Бондаренко, и "Да живее Беларус!". Почти всички присъстващи бяха с маски. Автомобили надуваха клаксони по улиците. Когато ковчегът беше изнесен от черквата, избухнаха аплодисменти.
Властите задържаха тази седмица лекар, който е издал на медиите епикризата за смъртта на Бондаренко. В нея се казва, че не е открит алкохол в кръвта му, което хвърля съмнение върху твърдението на правителството, че той е бил пиян и е починал след уличен бой с граждани. Главната прокуратура в Минск започна криминално разследване срещу лекаря за разпространение на фалшива информация и за подклаждане на напрежение в обществото. Задържан е и журналистът, публикувал епикризата.
Още: Великобритания представи дрон, който заглушава радари на вражески самолети (ВИДЕО)
Още: Джордже Симион или Никушор Дан: Румъния решава кой ще е следващият президент на балотаж
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приключи деветдневният траур във Ватикана
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 05.05.25 - Стотици единици ПВО пазят парада на Червения площад в Москва?
Смъртта на Бондаренко бе остро осъдена от Европейския съюз, който обяви нови санкции срещу Беларус в отговор на репресиите на властите срещу протестиращите след президентските избори през август. Властите обявиха, че те са спечелени от Лукашенко, но опозицията заяви, че това е резултат от масови изборни измами с цел той да продължи вече 26-годишното си авторитарно управление.
ЕС вече наложи забрани за пътуване и замрази авоарите на почти 50 високопоставени беларуски служители. Очаква се нови санкции да бъдат насочени срещу повече хора на режима, както и срещу организации, финансиращи Лукашенко и неговото правителство. Експерти на ООН по човешките права заявиха в четвъртък, че са дълбоко загрижени от множащите се съобщения за масови арести, сплашване и мъчения на опозиционери и протестиращи в Беларус. Те призоваха властите в страната да разследват случаите на прекомерно използване на сила и незаконно малтретиране на мирни демонстранти.