Кораб на испанските военноморски сили плава с пълна скорост към търговския кораб „Руен“, плаващ под малтийски флаг, който може да е бил отвлечен от пирати край Сомалия. Това съобщиха от силите на Европейския съюз за борба с пиратството в Сомалия, предаде „Ройтерс“.
Още: Брутално убийство на съдия в Русия: Нож в окото и отрязан полов орган (СНИМКИ)
Още: Песков: Не се планира съвместно изявление след срещата на Путин с Тръмп
Съвместният оперативен център на EUNAVFOR в Испания получи сигнал за "предполагаемия отвлечен от пирати кораб" „Руен“, който се намира на около 500 морски мили източно от остров Сокотра, край бреговете на Сомалия, и добави, че испанският военен кораб „Виктория“ е изпратен на мястото на събитието "с цел събиране на повече информация и преценка на по-нататъшните действия", предава БГНЕС.
Още: Военен кораб на САЩ откри огън по дрон, изстрелян от Йемен
"EUNAVFOR продължава да следи за това и за други неотдавнашни събития, свързани с пиратство, в зоната на операциите - северозападната част на Индийския океан и Червено море." Силите добавиха, че координират действията си с по-широките международни военноморски сили Combined Maritime Force.
Още: "Трябва да обезкуражим Русия": Румъния иска разширяване на мисията с България и Турция в Черно море
Още: Зеленски обяви колко пари е събрала НАТО по новата инициатива за оръжия за Украйна
Британската компания за морска сигурност "Амбрей" заяви, че според нея "Руен" е бил отвлечен от пирати. Британският морски орган UKMTO заяви, че е получил доклад от служител по сигурността на кораба, който смята, че вече не контролира плавателния съд, който в момента се е насочил към Сомалия.
Още: Израел за пръв път ще използва в битка корабите Sa'ar
Още: В Черна гора е ден на траур за загинал при пожар войник
Още: Унгарската опозиция обвини Русия в намеса във вътрешните работи на страната
Според данните в публичната база данни за корабоплаването Equasis, "Руен" се управлява от българското Параходство "Българско морско корабоплаване". За последен път плавателният съд е бил видян да се движи в открито море и да плава към Сомалия в 14:26 ч. по Гринуич, според данните за проследяване на кораби в LSEG.
Ако това се потвърди, това ще бъде първото отвличане на кораб с участието на сомалийски пирати от години, след като усилията на международните военноморски сили за борба с пиратството спряха подобни завладявания в Аденския залив и Индийския океан.
Още: САЩ преместиха военен кораб с ракети "Томахоук" близо до Черно море (ВИДЕО)
Още: ЕС няма да облекчава санкциите срещу Русия, даже напротив
Още: Всички са в лошо състояние: Украйна си върна още 84 пленници (СНИМКИ)