Бившият френски президент Никола Саркози ще бъде съден през 2025 г. по обвинения, че е взел пари от покойния либийски диктатор Муамар Кадафи, за да финансира една от предизборните си кампании, съобщиха прокурори.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
По време на делото ще бъдат изслушани доказателства относно твърденията, че десният лидер, заедно с още 12 обвиняеми, е заговорничил да вземе пари от либийския лидер, за да финансира незаконно победната си кандидатура за президентския пост през 2007 г.
Саркози, който се сблъска с множество правни проблеми след единствения си мандат на поста, отрича обвиненията във връзка с Либия - най-сериозните, пред които е изправен.
Още: Саркози загуби делото за корупция, ще носи електронна гривна
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
68-годишният Саркози вече е осъждан два пъти за корупция и търговия с влияние по отделни дела, свързани с опити за влияние върху съдия и финансиране на предизборна кампания. Саркози е обжалвал и двете присъди, съобщи „Франс 24“.
Сред другите подсъдими по делото за предполагаемата корупция в Либия са мастити фигури като бившата дясна ръка на Саркози Клод Гуан, тогавашният ръководител на финансирането на кампанията му Ерик Вьорт и бившият министър Брис Оортефо.
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Разследването беше предизвикано от разкритията на разследващия уебсайт Mediapart, който публикува документ, в който се твърди, че Кадафи се е съгласил да даде на Саркози до 50 милиона евро.
Двамата лидери се радваха на изненадващо близки отношения, като Саркози позволи на либийския диктатор да разпъне бедуинската си палатка срещу Елисейския дворец по време на държавно посещение във Франция, осъществено само няколко месеца след избирането му, припомня БГНЕС.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Още: Повдигнаха обвинения срещу Саркози за незаконни дарения за предизборната му кампания
През последните седмици Саркози отново влезе в новините във Франция, след като публикува втория том от мемоарите си и предложи окупираните от Русия области в Украйна, да бъдат признати за руски.
Той също така заяви, че анексираният регион Крим ще остане руски и че "всяко връщане към предишния начин на живот е илюзия".
Саркози пое водеща роля в преговорите за частичното изтегляне на Русия от Грузия след нахлуването на руския президент Владимир Путин през 2008 г. и той и неговият министър-председател Франсоа Фийон поддържаха приятелски отношения с лидера на Кремъл.
Още: Никола Саркози с втора осъдителна присъда
Саркози е изправен пред отделно разследване за евентуална търговия с влияние, след като през 2019 г., докато е работил като консултант, е получил плащане от руската застрахователна компания "Резо-Гарантия" в размер на 3 милиона евро.