Кипър е подписал договори за поръчки на оръжие за засилване на отбраната си в момент на повишаване на напрежението с Турция заради морските си газови находища, съобщи министерството на отбраната.
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
„Подписани бяха договори, свързани с модернизиране на някои оръжейни системи на прогнозна цена от 240 милиона евро. Като се има предвид важността на проблемите на националната сигурност, понастоящем няма да бъдат предоставяни допълнителни подробности"“, се казва в съобщението на министерството.
Кипърската армия е подписала договор за 150 милиона евро през декември с европейския производител на ракетни системи MBDA за ракети „Мистрал“ море-въздух с малък обсег, твърди източник на AFP.
Информацията потвърди статия във френския вестник за икономика Tribune.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
MBDA също е подписала договор на стойност 90 милиона евро за противокорабни ракети „Exocet“ за укрепване на бреговата защита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
През последните месеци Турция изпрати кораби, които да изследват изключителната икономическа зона на Кипър - член на ЕС - въпреки предупрежденията на Вашингтон и Брюксел.
Средиземноморският остров е разделен между международно признатата република Кипър и отцепената северна една трета, призната само от Анкара.
Турски войски са разположени в страната от 1974 г., когато нахлуват и окупират северната 1/3 след преврат, спонсориран от военната хунта, управляваща тогава Гърция.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
През декември Анкара разположи военен дрон в Северен Кипър на фона на нарастващото регионално напрежение заради турската сделка с признатото от ООН правителство на Либия.
Кипър, Гърция и Израел подписаха в началото на януари споразумение за изграждане на газопровод от 2 000 километра, известен като проектът EastMed, на фона на турската враждебност към сделката.