Кметът на Венеция: Климатичните промени са виновни за наводненията

13 ноември 2019, 17:51 часа 3205 прочитания

Кметът на Венеция обвини климатичните промени за масивните наводнения в италианския град, като нивото на водата е второто най-високо такова в историята на града, предава Euronews.

Още: Огън и дим в района на химически завод в Московска област. Руски дронове удариха Харков и Киев (ВИДЕО)

Още: Какво оръжие е поискала Украйна от Германия?

По-рано стана ясно, че нивото на водата е достигнало до 189 см, което означава, че по-голямата част на Венеция е под вода. Най-високото ниво някога засичано в града е 198 см, по време на наводнението през 1966 г. Регионалният началник на област Венето, Лука Зая каза, че заради бедствието е загинал човек, макар да не е ясно при какви обстоятелства. Бедствието също така стана причина за притеснения за щети по базиликата Сан Марко, предаде агенция Фокус.

По-късно беше предвидено, че втора вълна ще нахлуе във Венеция и нивата на водата ще останат до 160 см. Кметът на италианския град Луиджи Брунаро обвини климатичните промени за „драмтатичната ситуация“ и призова за скоростно завършване на морските бариери, които италианското правителство планира да изгради навътре в Адриатическо море, за да предпазват Венеция от подобни бедствия.

Подводните подвижни бариери, наречени проект "МОСЕ“ трябва да ограничат силата на потенциални наводнения във Венеция, най-често причинявани от южни ветрове, които предизвикват огромни приливи на север.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.07.25 - Русия удари център за набор на войници

Още: Синът на кралица Камила проговори за проблемите ѝ с алкохола

Но местните природозащитници са притеснени от проекта, понеже според тях той ще наруши крехката екосистема в региона. Освен това проекта беше забавян многократно и заради корупционни скандали и притеснения за цената му.

Според Зая, бариерите са почти готови, но не е ясно дали наистина ще работят срещу подобни наводнения.

„Въпреки вложените под водата 5 млрд. евро, пощада Сан Марко изобщо няма да е площад“, заяви Зая, като имаше предвид една от най-ниските точки в града.

От своя страна Брунаро заяви, че това наводнение представлява „рана, която ще остави следи“.

Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Френското разузнаване: Китай е опитал да подкопае продажбите на Rafale

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес