"Маринизация" на Франция по пример от Тръмп и САЩ: Бъдещето пред Франция не изглежда светло

10 май 2025, 18:30 часа • 2557 | прочитания

"Можете да паркирате ей там", казва ни полицайката с усмивка, сочейки редовете "Рено", "Ситроен" и "Тойота". Стигаме до "Арена Нарбон", концертна зала с 5000 места в мрачен търговски район в покрайнините на малкия, основан от римляните град Нарбон. Намира се в лозарския департамент Од, на 250 километра западно от Марсилия. Това е мястото, което 56-годишната Марин льо Пен и 29-годишният Джордан Бардела, лидер на Националния митинг, избраха да проведат традиционния митинг на партията си за Първи май, пише британското издание UnHerd.

Рядко се срещат спокойни и отпуснати полицаи на политическо събитие. Още по-рядко се случва повечето от тях да са членове на Републиканския отряд за сигурност, името, дадено на полицейските части за борба с безредиците, въоръжени с палки и електрошокови пистолети.

Нарбон е далеч от френската столица, където Льо Пен никога не е успявала да получи дори 10%, а митингът там идва точно месец след като парижки съд я осъди на четири години затвор (две условно), глоба от 100 000 евро и петгодишна забрана за заемане на публична длъжност. Марин, както всички я наричат тук, дойде при хората, за да се бори за собствения си политически живот. Още: "Фамилията Льо Пен предизвиква погнуса във Франция": Анализ след присъдата на близката до Путин

Три часа преди началото на събитието вече започват да се образуват опашки. След предсрочните избори, проведени миналата година, и тримата членове на парламента от департамент Од са от Националното събрание. Общо в Националното събрание на Франция (долната камара на френския парламент) има 125 членове на тази партия, а тяхната фракция е най-голямата. Картите, публикувани след втория тур, показват, че цялото средиземноморско крайбрежие на Франция от Перпинян на испанската граница до Ментон на границата с Италия е изцяло боядисано в тъмносиньо (цветът на „Националния митинг“ – бел. прев.). Три червени острова в това море (Марсилия, университетският град Монпелие и модният Авиньон) и една-единствена жълта песъчинка на макронистите (половината Тулон) са всичко, което е останало от старите партии.

Въпреки че двустепенната избирателна система в крайна сметка осуети амбициите на Националния сбор в национален мащаб, като набързо сформираният от Макрон алианс „Републикански фронт“ от левичари и центристко-дясноцентристки политици победи много от водещите кандидати на партията, синьото, което осея картата на Франция, се превърна в нова характеристика на френския политически пейзаж. Още: Заради заплахи: Охрана за председателя на съда, осъдил Льо Пен

Маринизация

Северният индустриален пояс, където Льо Пен заемаше мястото в Па дьо Кале в продължение на осем години, се оцвети в синьо. Лотарингия и други някога проспериращи градове и села, занимаващи се с добив на стомана, станаха сини. Дори Корсика посиня, където поддръжниците на Льо Пен получиха безпрецедентен брой гласове - около 40%. „Маринизацията“ на страната е доказателство за успеха на Льо Пен. 

Както в Америка, и тук всички са против „кражбата“. „Това е политическо решение“, казва първият човек, когото питаме за нейната присъда. Вторият и третият човек казват същото.

Льо Пен е адвокат по професия и съдиите изпитват силна неприязън към нея, поради което присъдата ѝ беше по-сурова. Защото вместо да признае, че съзнателно е нарушила правилата на Европейския парламент (и законите за финансирането на френските политически партии), като е плащала на партийни функционери в Париж в продължение на близо 20 години заплати, които уж са били предназначени за парламентарни помощници в Брюксел, Льо Пен твърди, че е била подложена на политическо преследване. 

И тук жертвоготовността намира силен отзвук сред верните поддръжници на „Националното обединение“. „Всички правят това там, но просто ги заплашват с пръст. А Марин получи присъда затвор и забрана да заема публична длъжност“, казва 68-годишната бивша продавачка в магазин за обувки Жозет. „Те се опитват да ни заблудят!“, считат момичетата Линда и Кристел. Още: "Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална

Да, съдиите предприеха действия при подобни нарушения на правилата и срещу настоящия центристки френски премиер Франсоа Байру, (73 г.), както и срещу неговия колега от крайно лявата организация „Непокорна Франция“, размирник и подстрекател Жан-Люк Меланшон. Но нито Меланшон, нито парламентарните помощници от неговата партия в Брюксел, които са разследвани за предполагаемо присвояване на 500 000 евро за 9 години, са официално обвинени. 

Миналата година 9 от помощниците на Байру от Демократичното движение бяха осъдени (глобени и с условни присъди), но самият той беше оправдан, въпреки предупреждението на прокурора за „прекомерна снизходителност“, а самият Байру ще се яви отново в съда. И в двата случая сумите са били три пъти по-малки от тези, присвоени от партията на Льо Пен, а плащанията са били „по-малко систематични“ (в сравнение с редовните плащания от касата на Националния митинг за несъществуващи позиции в продължение на 20 години). Но това са все незначителни подробности в очите на хората и те не могат да отслабят увереността на тълпата поддръжници на Марин в съществуването на заговор.

Еманюел Макрон победи Льо Пен два пъти, през 2017 и 2022 г., което накара дори най-верните ѝ поддръжници да предскажат, че никога няма да влезе в Елисейския дворец. Въпреки че Марин льо Пен често се оказва разочароваща в телевизионните дебати, тя е в най-добрата си форма, когато е притисната в ъгъла.

Седмица след процеса, който очевидно унищожи политическите ѝ перспективи завинаги, Льо Пен даде едночасово интервю за авторитетното парламентарно списание L'Hémicycle. Тя отбеляза следното: Съдът ѝ е приложил специална разпоредба, която незабавно ѝ е „вързала ръцете”, макар че е обжалвала съдебното решение и следователно все още е считана за невинна. Съдът обаче я е класифицирал като опасен престъпник и терорист, установявайки, че тя представлява риск за обществото. „Някой вярва ли, че ще избягам в чужбина?“ - попита тя. Беше прекрасно изпълнение, едно от най-добрите ѝ. Още: „Тъжен ден за демокрацията“: Мелони подкрепи Марин Льо Пен

А на последвалото парти, което се проведе в ресторанта „Шанз-Елизе“, някога собственост на основателя на партията „Референдум“ Джими Голдсмит, тя беше обградена точно от тези хора, които уж искаха да я изключат от играта - политически журналисти, бизнес лидери и общественици.

Колкото и да е странно, в Нарбон Льо Пен избра да говори първа, като небрежно даде възможност на Бардела да завърши събитието. Те двамата познават публиката си. Знаят, че най-сигурния начин да накарат цялата зала да съска в неодобрение е просто да се каже „Господин Макрон“.

Бъдещето

Националният съюз очевидно има шанс да спечели и се стреми към него. Еманюел Макрон вече не може да се кандидатира за избори. Нещо повече, потенциалните му наследници сякаш имат малък шанс да спечелят с такъв негативен политически багаж.

Левицата е безнадеждно разделена, лута се между няколко партии, от „Непокорената Франция“ на Меланшон до победената Социалистическа партия, чиято единствена надежда е завръщането на Франсоа Оланд, който така и не се е възстанови след предателството на своя министър Макрон.

Вдясно са остатъците от Републиканската партия, които дори не могат да се надяват да стигнат до втори тур. 

Това оставя в сянка Марин льо Пен, която често е отписвана и още по-често осмивана. Изслушването по нейната жалба ще се проведе догодина. Дори ако не успее да се кандидатира за четвърти път, тя пак ще окаже огромно влияние върху следващата президентска надпревара във Франция. 

Автор: Ан-Елизабет Муте

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес