Руски дрон "Шахед", струващ около 88 000 евро, е нанесъл щети за десетки милиони на площадката на атомната електроцентрала в Чернобил. Това сочат първоначалните оценки на инженерните експерти след атаката на безпилотния самолет "камикадзе" по АЕЦ-а на 14 февруари тази година. Тогава дронът (иранско производство) порази сградата, в която се намират останките от реактора, разрушен при аварията в Чернобил през 1986 г. Международната агенция за атомна енергия потвърди атаката срещу защитния купол над реактор №4 на централата.
В нито един момент досега нямаше данни за радиационна опасност. Дълго време екипите на място не успяваха да угасят няколко пожара. Руският дрон, снимки от който бяха разпространени от службите на място и бе идентифициарн серийният му номер, направи дупка, която беше доста голяма - около 50 квадратни метра. Тя бе и опасна по много причини - най-вече защото застрашаваше безопасността на защитната обвивка, покриваща реактора. И ще остане опасна, докато не се намери дългосрочно решение: Огън, лед и ядрени страхове: За дупката в АЕЦ "Чернобил" има временно, но не и трайно решение.
Разходите ще са над 25 милиона евро
Разходите за пълното отстраняване на повредата вероятно ще бъдат поети от западните правителства, включително от Обединеното кралство. Пълният ремонт ще струва повече от 25-те милиона евро, налични в специалния международен фонд за непредвидени ситуации - т.нар. международно сътрудничество за Чернобил, съобщава The Guardian.
Снимка: ДСНС-Украйна
Повредена е изградената през 2017 г. защитна конструкция на стойност 1,5 млрд. евро, която обгръща разрушения реактор. Вероятно ще отнеме месеци или дори години, за да бъде напълно ремонтирана.
Още: Пак тревога или съмнения: Риск от ново изтичане на радиация заради старата дупка в Чернобил
110-метровата стоманена конструкция попадна под атака от дрон, летящ на ниво, на което не може да бъде засечен от радарите. Той проби дупка във външния покрив. Освен това е предизвикал особено разрушителен пожар във вътрешната облицовка на конструкцията, чието потушаване е отнело повече от две седмици.
Състоящ се от две двойни арки, новият безопасен корпус е завършен през 2017 г., за да обезопаси набързо построения, нестабилен саркофаг от съветската епоха, който покрива злополучния четвърти реактор в Чернобил. Руската атака обаче отново отвори саркофага за природните стихии, което означава, че радиоактивният прах може да излезе навън, а дъждовната вода да влезе навътре. Министерството на околната среда на Украйна твърди, че "радиационният фон в момента е в рамките на нормалното ниво и е под постоянен контрол".
Още: Украйна за руския удар с дрон по АЕЦ "Чернобил": Преодоляхме последиците
По-съществено е, че в по-дългосрочен план конструкцията на саркофага е по-уязвима от ръждясване поради по-голямото излагане на въздействието на природните стихии и повреждането на облицовката. Двеста малки сондажа също бяха пробити в структурата в опит да се потуши пожарът в облицовката с вода.
„Да не се поправи това, не е вариант“, казва Ерик Шмиман - американски инженер, който е работил по проектирането и изграждането на защитното съоръжение в Чернобил в продължение на 15 години. Според него един цялостен ремонт "ще струва минимум десетки милиони долари и лесно може да достигне стотици милиони", цитира думите му The Guardian.
Снимка: ДСНС-Украйна
Съоръжението няма да е със стогодишен живот
По-рано се предвиждаше закритото съоръжение да има 100-годишен проектен живот, което щеше да даде време за извеждане от експлоатация на саркофага и ядрените отпадъци под него, но сега това е под въпрос, без да бъде ремонтирано. За разлика от други големи метални конструкции като Айфеловата кула, то никога не е било възможно да се пребоядиса, за да се предотврати корозията.
Под саркофага се намира силно радиоактивна лавообразна маса, смес от 200 тона уран от четвърти реактор на Чернобил и 5000 тона пясък, олово и борна киселина, изсипани от съветски хеликоптери непосредствено след катастрофата през 1986 г., причинена от излизането на реактора от контрол.
Очаква се през май да бъде публикувана по-подробна оценка на въздействието. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която финансира изграждането на защитната конструкция и участва в анализа след бомбардировката, заяви, че е ясно, че атаката е причинила значителни щети.
Други източници, запознати с оценката, заявиха, че оценките на Шмиман изглеждат верни. Въпреки че ЕБВР разполага със средства в размер на 25 млн. евро, които позволяват извършването на неотложни дейности, тя заяви, че е необходимо "значително по-голямо финансиране" за справяне с дългосрочните предизвикателства при извеждането от експлоатация, породени от инцидента. Подобно изчисление е направено и от Министерството на околната среда на Украйна.
Още: Зеленски: Путин каза "здравей" на Европа с дрон срещу АЕЦ Чернобил в деня на Мюнхенската конференция