Светът може да стане по-добър след пандемията, пише руският вестник “Независимая газета“ в материал, представен без редакторска намеса във "Фокус". Ето какво гласи той:
Още: Потвърдено: Делегациите на Украйна и Русия се срещат в Истанбул в петък (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.05.25 - Русия събира военни за нова офанзива
"Светът няма да е същият след пандемията. Това е една от най-често използваните или публикувани фрази в наши дни. Няма да поставяме под съмнение съществуването на самия свят и бъдещата (бърза, надяваме се) победа на човечеството над вируса, въпреки че подобен сценарий не е отбелязан безусловно. Времената станаха нервни.
Невидимият COVID-19 с всичките му мутации, възникнали веднага, постави под въпрос доста видимите „постижения в глобализацията и интеграцията“, възстанови границите между страните, освежи не толкова забравените идеи за национална идентификация, заличи националния егоизъм и в същото време демонстрира уязвимостта на световните икономики, недостатъчните за незабавен отговор на подобни предизвикателства нива на науката и здравеопазването. Нито междудържавните съюзи, нито отделните държави бяха готови за пандемия.
Повече от три месеца вирусът атакува човечеството. Кой се интересува от Китай, Корея или Иран? Нищо не се промени, освен дежурните думи за тревога и съжаление, както и неуместни цинични подозрения. Къде отиде хвалената европейска солидарност, когато започнаха да не смогват да погребват мъртвите в Северна Италия?
Още: Политолог: Срещата в Истанбул е пълен провал, между САЩ и Русия има нов разлом
Още: Путин издигна до началник на сухопътните сили генерал, водил атаката срещу Мариупол (СНИМКА)
Огромният бюрократичен апарат на междудържавните организации, изглежда, дори не направи никакви подходящи изявления, засилвайки подозренията, че освен провеждането на помпозни конференции и измислянето на банални препоръки или странни регламенти, те не са от полза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Чете английски на кирилица": В Сърбия се подиграват на Бърнабич (ВИДЕО)
Още: ЕС поряза напъните на Мицкоски за България: Коща го притисна (ВИДЕО и СНИМКИ)
Нека оставим ООН, чиято инертност расте от дълго време. Но Европейският съюз беше наблизо. Може би не си струваше да очакваме нещо друго, след като могъщата Великобритания напусне ЕС и се смята за свободна от задължения, включително морални, а други лидери - Германия и Франция - се обърнаха към себе си, изоставяйки останалата част от ЕС и започнаха да решават проблемите си в рамките на своите граници. Или обратното - европейците започнаха да се спасяват поединично, защото не очакваха нищо разбираемо от междудържавното ръководство, от ЕС?
Разбира се, не трябва да се очаква, че Италия, която вече е изразила разочарование от партньорите си или е наранена от тяхното безразличие, Хърватия, в която земетресението едва бе отбелязано, ще напусне ЕС. Те няма да се откажат от НАТО, за разлика от филмите за бедствия, които не предвиждаха нищо подобно на настоящата истинска „почти катастрофа“. Но вероятно оттук нататък те ще защитават националните интереси много по-фундаментално, вместо да приемат сляпо различни насоки за действие от наднационални институции. И може да говорят за необходимостта от реформиране на тези институции с цел ефективност.
На този фон ще бъде малко странно, ако неудържимо стремящите се към тези западни съюзи страни, по-специално някои постсъветски, запазят своето благоговение след безразличието или безсилието, проявени в пандемия, или и двете едновременно. Но в същото време те няма да изтрезнеят и да се отърват от желанието за зависимост - локомотивът на този стремеж към западните съюзи.
Още: Песков: Путин няма планирани визити в Истанбул в скоро време. Зеленски с отговор (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Данни от САЩ: Докато се прави, че иска мир, Путин трупа военни за нова офанзива
Но въпросът не е, че Русия е алтернатива на тях, която се притече на помощ на Италия, което само по себе си със сигурност е достойно за уважение. Нещо повече, в благороден изблик тя не беше сама, а в компания с Китай, Куба и САЩ. За пропагандата по въпросите на посоките на развитие на държавите времето, когато цивилизацията минава сериозен, както се оказа, изпит не е подходящо. След като оцелеем, трябва да положим още един изпит- за да сме сигурни, че светът, чиято слабост и уязвимост е разкрита по време на пандемията, няма да стане по-лош от преди. Появиха се и предпоставките за това.
Всичко за коронавируса следете ТУК.