Преди 25 години: НАТО не ни дразни, Русия има нужда от силна Украйна. Как се променяше реториката на Путин

07 май 2025, 16:00 часа • 3345 | прочитания

На 7 май 2000 г., точно преди 25 години Владимир Путин, който сега се издирва от Международния наказателен съд в Хага за системно отвличане на украински деца, за първи път става президент на Русия. Оттогава неговата публична реторика и позиция по много въпроси значително се промени. Изданието "Вёрстка" припомня какви точно са промените - в дейтали.

Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)

За предаването на властта и демокрацията

Политическата кариера на Путин е мълниеносна - неизвестният на широката публика сътрудник на администрацията на президента Борис Елцин през 1998 г. е назначен за директор на ФСБ, през 1999 г. става секретар на Съвета по сигурност, а няколко месеца по-късно - председател на правителството. Първият президент на Русия Борис Елцин още през август нарича Путин "най-добрият президент за Русия през третото хилядолетие" и няколко месеца по-късно му отстъпва поста си. Путин уверено печели изборите с 53% от гласовете и по време на инаугурацията си нарича това "победа на демокрацията", той подчертава, че сега Русия никога няма да се откаже от демокрацията:

Още: Сигнал от Кремъл: Путин плаши Киев с "Орешник" заради Парада на победата

Снимка: Getty images

"Докато съм държавен глава ние ще се придържаме към демократичните принципи на развитие, ще развиваме политическа структура на обществото, ще развиваме гражданското общество, ще се стремим към това да поставим под контрола на обществеността държавните институции. Ще правим това настойчиво и последователно. Уверен съм, че държавата няма никаква друга алтернатива освен демократичното развитие и пазарната икономика", казва Путин на 6 март 2001 г. в отговор на въпроси на интернет потребители. На 22 февруари 2025 в интервю за "Радио Словенско" Путин казва: "Преди 14 години Русия избра за себе си демокрацията и не, за да бъде приета от някого, а за самата себе си, за нашата страна, нашите граждани.... Основополагащите принципи на демокрацията, институтите на демокрацията трябва да бъдат адаптирани към реалностите на днешния живот в Русия, към нашите традиции и история. И ние ще направим това сами."

Още: Байдън упрекна Тръмп, че успокоява Путин с натиск върху Украйна

В реалността

През 2024 г. Русия зае 150 място от 167 страни в класацията по индекса за демокрация на сп. Economist. За 25 години в страната са унищожени всички демократични институти. Изборите на всички нива за критикувани от наблюдатели и правозащитни организации, като несвободни, подложени на масови фалшификации и преминаващи под контрола на административните власти. Русия заема 162 място от 180 в световния рейтинг по свобода на медиите. Най-големите правозащитни организации са изгонени от страната, а техните участници са с нарушени граждански права, получавайки статус "чуждестранен агент" - Още: Изборните измами в Русия: Няма проблем (ВИДЕО)

Снимка: Getty images

Путин за Украйна

След разпадането на СССР Москва продължава да смята бившето съветско пространство за зона на свое ексклузивно влияние. Още през 1994 г. президентът на Украйна Леонид Кравчук в разговор с президента на САЩ Бил Клинтън изразява опасения, че следващият президент след Борис Елцин може да започне експанзия в страната. 

Още: Жътварят на смъртта

"Руснаците са възпитавани във величие. Те мечтаят за империя, особено офицерите", казва тогава Кравчук. До назначаването на бившия подполковник от КГБ Владимир Путин остават пет години. В началото на управлението си руския президент казва, че Москва е заинтересована от силна Украйна или поне, докато Украйна е заинтересована в Москва: "Русия е кръвно заинтересована в това Украйна да е стабилна, успешна и икономически мощна държава: такъв съсед е нужен и значим за нашата страна. Нашите държави са две държави с огромен потенциал на развитие и ние носим солидарна отговорност за запазването на мира и стабилността в Европа." Това изказване Путин прави на 23 август 2001 г. по време на прием в Киев по случай 10-та годишнина от независимостта на Украйна. 

Снимка: iStock

"Ние в Русия искрено се гордеем - искам да подчертая тази дума - гордеем се с успехите на Украйна. Гордеем се с укрепването на икономическия потенциал, международните позиции на Вашата страна. Русия има нужда от силна Украйна, а Украйна - от силна Русия. Такива държави могат, трябва да бъдат и задължително ще бъдат верни съюзници и надеждни стратегически партньори... позволете ми да пожелая на нашите украински братя мир и благополучие, а на руско-украинските отношения - нови постижения", твърди Путин на 23 януари 2004 г. по време на тържествена церемония за края на Годината на Русия в Украйна. 

Още: Москва я чака "Парад на загубата": Украйна подпали летища с руски самолети и ракети (ВИДЕО)

Какво се случи?

През 2014 г. в Украйна е свален подкрепяният от Москва президент Виктор Янукович, когото Кремъл се надяваше да види за президент още през 2004 г. Опозицията даде да се разбере, че е против руското влияние, срещу интеграцията с руската икономика и заложеното в законите двуезичие. Русия анексира Крим и ударно помогна с военна сила на сепаратистите в източната част на Украйна. През 2022 г. конфликтът се разви в пълномащабна война. Москва обяви претенции към още няколко украински региони - Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон.

Какво казваше Путин за НАТО?

Още през 1994 г. Русия моли САЩ да се консултират с нея за разширяването на НАТО в Европа. Присъединяването към Алианса на бившите републиките и страните от Варшавския договор се разглежда като срив на влиянието на Русия в Европа и заплаха за политическите и икономическите ѝ интереси. Опозицията критикува президента Елцин за пасивността по този въпрос. Първоначално Путин демонстрира готовност да промени посоката на политиката и дори намеква за готовността на Русия да се присъедини към НАТО. 

Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред

Снимка: Getty images

"Предполагаме, че може да става въпрос за по-високи степени на интеграция с НАТО само в този случай, повтарям, ако Русия бъде пълноправен партньор. Ние, Вие знаете, непрекъснато изказваме своето отрицателно отношение към разширяването на НАТО на изток. 

- Възможно ли е някога Русия да се присъедини към НАТО?

- Защо не? Защо не? Не изключвам тази възможност", отговаря Путин в предизборно интервю за ВВС на 29 февруари 2000 г. 

"Никой у нас не е заинтересован от конфронтация на Русия с целия останал свят и с една от водещите държави в света - САЩ. Кой е заинтересован в това? Такива хора няма! Има само групи лица, които се ръководят от собствените си интереси, за да се върнат във властта или да си прокарат път към нея. Но това няма нищо общо с националните интереси", твърди Путин през януари 2022 г. в интервю за "Газета Выборча".

Още: Без интернет, без банкомати: Денят на победата в Русия започна. Взрив в голям завод (ВИДЕО)

"Смятам, че НАТО вече има влияние върху много наши партньори, в т.ч. и върху Украйна, и върху Грузия. Това не ни дразни. Русия сама развива отношенията си с НАТО и дори е създаден съвет, в рамките на който работим и го правим достатъчно успешно. Ако става въпрос за разширяването на НАТО за сметка на тези страни, за включването им в НАТО, то това, разбира се е друг въпрос. И ако Ви интересува моето мнение по този въпрос - моля, готов съм да отговоря на него. 

Още: За 9 май в Русия: Деца "тренират" как да посрещат и почитат труповете на руски войници (ВИДЕО)

Снимка: Getty images

Ние считаме, че техническото разширяване на НАТО не подобрява ситуацията в света от гледна точка на неговата безопасност... Но искам да подчертая: ние ще се отнесем с уважение към техния избор, защото това е тяхно суверено право - да определят своята отбранителна политика.", казва Путин на 7 май 20005 г. в интервю за "Франс 3". 

Още: Олександър Усик: Путин си прилича с Хитлер. Президентът Тръмп да си отвори очите (ВИДЕО)

В действителност

След началото на войната в Украйна Швеция и Финландия влязоха в НАТО, което увеличи руската граница с Алианса повече от два пъти - от 1261 км до 2533 км. В разгара на войната в Украйна през 2024 г. Путин нарече НАТО "анахронизъм", за чието съществуване "светът трябва да бъде сплашван" и за целта да се провокират конфликти в Европа. Руският диктатор обвини блока в свалянето на Янукович в Украйна и войната в източната част от страната: "Просто ни принудиха към ответни действия, в този смисъл постигнаха това, което искаха".

НАТО без САЩ: Ще може ли Европа сама да възпира Русия?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес