Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева се сблъска със сериозни критики заради действията си по отношение на Беларус. Георгиева деблокира 650 млрд. долара от резервите на МВФ за борба с последствията от коронавируса, а от тези пари 1 млрд. долара са за Беларус.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Именно това обаче не беше добре посрещнато, защото немалко хора считат, че така МВФ помага на Александър Лукашенко и то точно когато режимът на диктатора явно позволява на беларуски граждани свободно да преминават западната граница на страната в опит да се спасят в Европа.
Говорителка на МВФ опита да смекчи критиките, като каза, че "по подобие на другите страни, членуващи в МВФ, на Беларус се полага дял от СПТ съгласно неговата квота". Този автоматизъм обаче не е задължителен, защото преди няколко дни МВФ замрази полагаемите се на Афганистан милиарди долари поради "липса на яснота у международната общност относно признаването на правителство" на талибаните. Възникна подозрение, че МВФ прилага двоен аршин към репресивните режими, пише в. "Сега".
Кристалина Георгиева обясни, че "отпуснатите стредства са значителна инжекция в рамото на света, ако бъдат използвани разумно, и са уникална възможност за борба с тази безпрецедентна криза". Но според пазарния анализатор Тимъти Аш, цитиран от "Политико", това е "ужасно злепоставяне на МВФ и ключови западни акционери". "За подкрепа на отвратителни режими ли са предназначени СПТ?", попита той.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Според Светлана Тихановска, която беше съперник с тези пари от МВФ, режимът в Беларус ще може да финансира репресиите си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия