Швеция обвини двама братя в шпионаж в полза на Русия

11 ноември 2022, 14:20 часа • 1028 | прочитания

Прокуратурата в Швеция повдигна обвинения срещу двама братя в "шпионаж при утежняващи вината обстоятелства" за предполагаем шпионаж за руското военно разузнаване ГРУ в периода 2011-2021 г., като единият от тях е бивш служител на разузнаването.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

"Информацията, която е била получена, предадена и разгласена, би могла, ако попадне в ръцете на чужда сила, да доведе до увреждане на сигурността на Швеция", заяви главният прокурор Пер Линдквист.

Двамата братя са идентифицирани в обвинителния акт като Паям Киа - на 35 години и Пейман Киа, на 42 години. Според съобщения в шведските медии те са от ирански произход.

Пейман Киа е служил в шведската разузнавателна служба Sapo и в разузнавателните части на шведската армия. Според шведския референтен вестник "Dagens Nyheter" в един момент той е работил за Службата за събиране на специална информация (KSI) - най-секретната секция на военната тайна служба.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Обвинен е в незаконно придобиване на информация по време на работата си в Sapo и въоръжените сили.

Междувременно Паям Киа е обвинен в "участие в планирането на деянието и осъществяване на контакти с Русия и ГРУ, включително предаване на информация и получаване на компенсации".

Според шведските медии двойката, която рискува да получи доживотна присъда, ако бъде призната за виновна, отрича обвиненията.

Министърът на отбраната Пал Йонсон заяви пред парламента, че случаят е "много деликатен" и страната е засилила сигурността си след ареста на двойката преди година, пише БГНЕС.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

ОЩЕ: Арести сред черногорските власти за шпионаж в полза на Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес