Ако се стигне до отлагането на приемането на еврото, съществува риск от понижаване на кредитния рейтинг на страната и влошаване на условията за финансиране на нашата икономика. Това каза гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за БТА във Вашингтон, където участва в годишните срещи на Световната банка и МВФ.
Още: Парите за общините минаха на първо четене: Опозицията пита асфалт или вода?
Още: Германия скочи срещу бюджета на Урсула фон дер Лайен
Още: След въвеждане на еврото: Хърватия с най-висок рейтинг в историята си
"При хлабав бюджет с хронични дефицити това са милиарди, които в крайна сметка бизнесът и домакинствата ще трябва да платят", каза още Радев.
"Дисциплиниране на бюджета"
По думите му е необходимо спешно дисциплиниране на бюджета и като процес, и като съдържание. Той изтъкна, че трябва да се провежда разумна макроикономическа политика с акценти спешно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на монетарните и фискалните условия в България.
Още: Любопитен завой в курса на еврото спрямо долара
Във връзка с целта на страната ни да приеме еврото във всички случаи говорим за много къс хоризонт и прозорец от възможности, които не трябва да се пропускат, обясни управителят на БНБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повишиха кредитния рейтинг на София
Още: Стана ясно на каква стойност ще е бюджетът на ЕС за 2028-2034 г.
По думите му България е единствената страна, която е член на Банковия съюз, без да е член на еврозоната. В този контекст, подкрепата за присъединяването на страната ни в банковите среди остава силна и конструктивна.
По отношение на ревизираната надолу прогноза на МВФ за растежа на българската икономика до 2,3 на сто спрямо очаквания ръст от 2,7 на сто през пролетта, Димитър Радев каза, че няма качествена разлика между новата прогноза на фонда и прогнозата на БНБ, публикувана по-рано тази година.
Още: Държавата увери: И през юни покриваме критерия за ценова стабилност в еврозоната
Още: Министерството на финансите пое нов милиарден дълг
"На фона на вътрешните и външните предизвикателства растеж над 2 процента на БВП може да се разглежда като сравнително положително развитие", добави централният банкер.