6 причини ягодовото растение да не дава плодове

20 май 2025, 13:00 часа

Няма нищо лошо в листата на ягодовото растение. Но ягодово растение, което не дава плодове, е като кутия с шоколадови бонбони без шоколадови бонбони – малко обезсърчително. Когато копнеете за първата си обилна реколта от ягоди, растение, пълно със зелени листа, не компенсира липсата на плодове.

Болести по ябълковите дървета - причини и лечение

Ако отглеждате ягодови растения и те не дават плодове, ще трябва да разберете какъв е проблемът. Почти всяко сериозно пропускане в грижите за растенията може да доведе до реакция на ягодовото растение, като не дава плодове. Ето някои от основните проблеми, които стоят между вас и ястие, пълно със сочни домашно отгледани ягоди – и най-лесните начини да преодолеете тези препятствия, за да сте сигурни в щастлива реколта.

Защо моето ягодово растение не дава плодове?

Още: Само така е правилно да се подреже жив плет

Ягодите не са известни като примадони. Всъщност, растенията имат репутацията да растат навсякъде. Така че ягодите, които не дават плодове, са основателна причина за безпокойство. След като сте вложили време и усилия, за да започнете с цел буйни плодове, си струва да проверите дали не сте пропуснали нещо важно – ако оптимизирате всеки елемент от грижите за културата, можете да дадете тласък на процеса на плододаване и да спасите растенията, които може да се борят.

Само хитрите градинари засаждат крушата в тази част на двора

Защо вашето ягодово растение не дава плодове? Може да е екологичен проблем, проблем с отглеждането или може да е нещо толкова просто, колкото времето. Независимо от вида на ягодовите растения , е полезно да си зададете няколко ключови въпроса и да подходите към проблема методично. Може би почвата не се оттича добре или може би не съдържа достатъчно органично съдържание. Ами слънчевата светлина? Тези растения могат да бъдат чувствителни към крайности и няма да им хареса, ако стане твърде горещо или твърде студено.

Когато това ми се случи, причината за проблема ми се оказа излишъкът от азотни торове. Преминах на органичен компост и бях възнаграден с реколта от плодове. Но за да разберете проблема с вашите растения, ще трябва да преминете през всяка стъпка от грижата за ягодите. Независимо дали отглеждате ягоди от семена или от издънки, следвайте контролния списък по-долу, за да оцените и коригирате ключовите проблеми.

1. Растения, твърде млади за плододаване

Още: 5 закона на градинарите за торене на растения в саксия

Има една проста причина ягодите да не дават плодове, която няма нищо общо с грижите за растенията: възрастта. Повечето ягодови растения се нуждаят от първата година, за да развият силна коренова система. Именно там те съсредоточават енергията си, докато развият силни и здрави корени – оттук и липсата на плодове.

Често се препоръчва през първата година да се прищипват и цветните пъпки, откъдето, разбира се, идват плодовете. През втората година и по-късно корените на растенията ще са се утвърдили достатъчно, за да се справят с цъфтежа и плододаването. Ако всичко е наред, е вероятно да дадат плодове още през втората година. Така че, ако смятате, че това е вашият проблем, смятайте се за късметлии! Всичко, от което се нуждаете, е търпение.

Важно е също да разберете, че ще получите само няколко години максимален добив с едно растение. След втората или третата година на плододаване, количеството плодове и размерът на ягодите ще намалеят - докато не останат напълно. Тогава е моментът да започнете да засаждате нови растения.

2. Лоши условия за засаждане или отглеждане

Още: Добавката, която ще трансформира градината ви – не е компост

Засадихте ли ягодите си в точното време и по най-добрия начин? Най-доброто време за засаждане е в началото на пролетта, а не есента. Просто изчакайте почвата да изсъхне малко. Също така, когато засаждате, не забравяйте да го направите правилно. Независимо дали отглеждате ягоди в повдигнати лехи или контейнери, трябва да се уверите, че корените са засадени вертикално в почвата.

Корените трябва да са под почвата, а също така ще искате да покриете половината от късото стъбло над корените, наречено корона. Горната половина на короната трябва да е над почвата, както и всички листа над земята.

Какво е дървесен сок?

Растенията растат най-добре в топли дни и хладни нощи. Растенията, които се отглеждат, когато е твърде горещо, вероятно няма да дадат много плодове, ако изобщо дадат такива. По същия начин, ако настъпи застудяване, особено докато растенията цъфтят, отворените цветове могат да бъдат повредени, което води до малко или никакви плодове.

Независимо дали отглеждате ягоди на закрито или на открито, растенията обикновено трябва да са на разстояние поне 30 см едно от друго, в зависимост от сорта. Растенията, които растат през юни, могат да бъдат разположени по-далеч едно от друго, но не и по-близо. Сортовете, които не отглеждат през деня, могат да бъдат разположени по-близо, но не по-далеч от 30 см едно от друго.

Още: Лечебни билки, които трябва да имате в градината си

В допълнение към това, избрахте ли добро място за вашата леха с ягоди? Лошото място за засаждане е честа причина ягодовото растение да не дава плодове. Мястото трябва да има рохкава, богата на органични вещества почва с отличен дренаж. Също така трябва да получава поне шест часа на ден пряка слънчева светлина.

3. Твърде малко или твърде много поливане

Ако не сте се замисляли много за нуждите от вода на ягодите , е крайно време да го направите. Както твърде малкото, така и твърде многото вода могат да повлияят на производството на плодове при ягодовите растения, които имат плитка коренова система. Тези растения поемат по-голямата част от водата си от горните няколко сантиметра почва, която за съжаление е склонна да изсъхва най-бързо. Растенията в контейнери и висящите кошници за ягоди също изсъхват по-бързо.

Ягодовите растения се нуждаят от обилно количество вода през целия вегетационен период, за да произведат изобилие от плодове. Въпреки че ягодите се нуждаят от влажна почва, те не обичат мократа почва. Твърде много вода може да бъде вредно за растенията, като им причини гниене на короните. Ако това се случи, не само растежът и плододаването на растенията ще бъдат ограничени, но и те вероятно ще загинат. Така че и двете крайности имат тежки последици по отношение на производството на плодове.

Още: Цветен разкош през цялото лято: Топ 5 дългоцъфтящи храсти

Различни правила важат, ако отглеждате ягоди хидропонно , но все пак е важно да се уверите, че растенията получават правилното количество вода редовно и по правилния начин. Ако отглеждате ягоди в земята, не забравяйте да мулчирате ягодите, тъй като това може да помогне за регулиране на приема на вода, както и да поддържа корените хладни.

4. Лошо или неправилно торене

Както при водата, твърде малкото или твърде многото тор може да се превърне в проблем при отглеждането на ягоди. Без подходящите хранителни вещества, ягодите няма да растат добре. В резултат на това производството на плодове може да е ниско. Така че торенето на ягодите е важна стъпка, ако все още не сте го направили. Обогатяването на почвата с компост или други органични торове ще допринесе значително за добавянето на полезни хранителни вещества към растенията.

Въпреки това, твърде много торове могат да ограничат производството на плодове. Всъщност, твърде много азот ще ви даде много листа от ягоди и никакви плодове. Ако подозирате, че това може да е проблемът, намалете азотния тор. Това е и причината ягодите да не цъфтят. В такъв случай може да е полезно да добавите и повече фосфор към почвата. Само не забравяйте, че балансът е ключът.

Още: Забравете за содата: Защо опитните градинари НЕ я използват в градината

5. Възможни вредители или болести

Доста вредители и болести могат да засегнат ягодовите растения и да попречат на естественото производство на плодове. Някои от основните вредители по ягодите , които могат да доведат до забавяне или неуспех в развитието на растенията, включват листни въшки , совачки и охлюви. Внимателното и редовно наблюдение може да помогне за идентифициране на внезапни промени във външния вид.

Понякога можете да се справите с проблема, като премахнете вредителите ръчно. Можете да приложите домашно приготвени средства за борба с вредителите, като например спрейове с масло от нийм, за да намалите броя им. Ако обаче растенията ви са били засегнати от болест като листни петна или коренови петна, може да се наложи да предприемете по-обширни мерки.

Гъбичните заболявания могат да бъдат друг потенциален проблем. Опитайте се да поддържате листата на растенията възможно най-сухи, за да предотвратите или облекчите този проблем. Регулирането на въздушния поток около растенията може да има голямо значение. Бъдете внимателни към често срещаните вредители и болести, проверявайте растенията редовно за внезапни признаци на проблеми по листата и използвайте домашно приготвени спрейове или ръчни интервенции, за да държите под контрол повечето очевидни проблеми.

Още: Любима на хитрите градинари: Как да отглеждаме пълзяща мащерка

6. Растения, които не са напълно опрашени

Няма един-единствен бутон за „растеж“, който да натиснете, за да задействате ягодите да дадат плод. Но опрашването е един от критичните фактори. За разлика от някои овощни растения, ягодите имат както мъжки, така и женски части на всеки цвят. Това означава, че самоопрашването е възможно с помощта на вятъра и дъжда за разпространяване на прашеца.

Защо са кисели ягодите

Въпреки това, ягодата има множество семяпочатъци, където могат да се образуват плодове. Пълното опрашване на тези семяпочатъци е малко вероятно при самоопрашване. Пълното опрашване може да изисква присъствието на пчели. Затова не забравяйте да привлечете пчели в градината си с богати на нектар цветя и растения. Ако във вашия район няма много местни пчели, помислете за създаване на градинска зона за опрашване и за създаване на кошер в задния си двор.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес