Дървесният сок е жизнената кръв на дървото: бистра, рядка, безцветна течност, която е лепкава на допир. Дървесният сок се съдържа в кората и външните тъкани на листата и стъблата, но може да изтече, ако дървото е повредено, подрязано в неподходящо време или се отделя от насекоми, които смучат сок.
Хората са събирали дървесен сок, за да го пият и ядат, и са го използвали за различни практически цели в продължение на хиляди години, а дребните фермери и събирачи на фуражи все още събират дървесен сок днес. Най-известният продукт, произведен от дървесен сок, е кленовият сироп.
Какво е дървесен сок?
Още: 3 дървета, които привличат мълнии: НЕ ги засаждайте в двора си
Дървесният сок се състои от вода и разтворени вещества, абсорбирани от почвата от корените, заедно със захари и растежни хормони, произвеждани от листата на дървото. Той се транспортира в дървото чрез два различни вида съдове, известни като ксилема и флоема. Ксилемът транспортира вода и хранителни вещества нагоре от корените, докато флоемът транспортира захари и растителни хормони, генерирани в листата.
Златно правило: Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?
Повечето видове дървесен сок не са запалими, освен ако сокът не съдържа ароматни масла. Запалимо е по-гъстото, лепкаво вещество, известно като смола, което се произвежда от иглолистни дървета, като например боровете.
Защо дърветата произвеждат сок?
Дърветата се нуждаят от сок, за да живеят. Когато дървото отделя сок, това означава, че външната защитна повърхност е повредена – все едно се порежем и прокървим. При дърветата обаче е по-вероятно сокът да тече или да кърви в определени периоди от годината. Кървещият сок може да отслаби дървото или да позволи на болести да навлязат – отново, както при човешките тела.
Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината
Важно е да се избере правилният момент за извършване на резитба, за да се гарантира, че дървото не кърви прекомерно и заздравява възможно най-бързо. За повечето широколистни дървета основната резитба, която включва отрязване на клони, е най-добре да се извършва през есента и зимата, когато дървото е в латентно състояние, тъй като по това време най-много сок се съхранява в корените. Има обаче изключения – дърветата от рода Pruus (череша) се подрязват най-добре през лятото, когато порязванията зарастват най-бързо, тъй като са податливи на болести като рак и сребърнолистна слуз през други периоди от годината.7Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета
Насекомите, които се хранят със сок от дървета, като листни въшки, брашнести червеи и въшки, са известни като смучещи сока. Докато смилат сока, те отделят лепкаво, богато на захар вещество, известно като медена роса. Когато медената роса попадне върху превозни средства, градински мебели и листа, тя може да привлече прахообразна черна гъбичка, известна като саждива плесен, така че е най-добре да се почисти бързо, когато е възможно.
Дървета, които произвеждат ядлив сок
Сокът на много дървета е годен за консумация, а някои видове дървесен сок са сладникави на вкус и могат да бъдат полезни за ядене. Сокът с високо съдържание на захари се използва като източник на сладост от хиляди години. Дървесният сок се ферментира и за производство на алкохолни бири, вина и ликьори. Процесът на събиране на сок е известен като „изтръгване“ и може да се извършва само през кратък период от годината, когато сокът се издига силно в ствола.
Още: Сега е най-доброто време да наторите смокинята - ето как
Сокът от кленово дърво е този, който най-често се събира и вари, за да се получи вкусен кленов сироп. Той се получава от захарния клен ( Acer saccharum) . Други видове клен също произвеждат ядлив сок, както и брезите и орехите.
Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса
Произвежданите в търговската мрежа продукти, съдържащи дървесен сок, обикновено се обработват по някакъв начин, често чрез предварително варене на сока, за да се концентрират нивата на захар. Това убива и всички вредни бактерии. Не се препоръчва консумацията на суров сок директно от дърво.