Цвеклото трябва да бъде засадено в добре дренирана глинеста почва, като трябва да е на достатъчна дълбочина, за да пусне правилно корени. Засадете го две до четири седмици преди последното замръзване, когато температурата на почвата е най-малко 7 градуса. Можете да засадите друга реколта шест до осем седмици преди първата есенна слана за реколта в края на лятото или началото на есента.
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Грижа за цвеклото
Цвеклото се нуждае от много калий, така че използвайте съставки богати на калий. Може да добавите компост, дървесна пепел (поташ) или торове с високо съдържание на калий, като зелен пясък. Ако не сте сигурни какъв тип е вашата почва, най-доброто решение е да я тествате преди да засадите цвеклото, за да знаете какво да добавите. Тези култури се справят добре на слънце до частична сянка и се чувстват най-добре в дренирана почва.
Засаждане и грижа за цвекло в градината
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Как да събираме и съхраняваме цвеклото?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Трябва да приберете цвеклото преди да настъпят големите горещини. Издърпайте ги, когато корените са някъде между 2,5-10 см в диаметър, в зависимост от сорта. Трябва да сте добре запознати с характеристиките на сорта, който отглеждате.
Не оставяйте цвеклото в земята твърде дълго. Колкото е по-младо, толкова е по-нежно. Зелените цвекло са дори по-хранителни от корените - това е култура, която можете да ядете изцяло.
Засаждане и отглеждане на полезното червеното цвекло
Още: 1:0 за вас в борбата с охлювите в градината - ето как
Още: Ефективен начин да се отървете от листните въшки в градина завинаги
Ако имате голяма реколта от цвекло и искате да съхраните малко за по-късно през сезона, трябва да отделите корена от зеленината. Корените трябва да се съхраняват без да биват измити, в найлонова торбичка. Могат да издържат около месец. Цвеклото се измива единствено, преди да го консумирате.
Може да съхранявате цвеклото и във влажен, но не мокър пясък, дървени стърготини или торфен мъх. Поставете корените вътре на разстояние един от друг, за да има добра циркулация на въздуха. Не забравяйте да проверявате цвеклото всяка седмица, за да премахнете всички корени с признаци на гниене. Това съхранение на цвеклото е подходящо до три месеца, ако спазите всички препоръки.