Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията

02 май 2025, 12:47 часа

Листните въшки затрудняват живота на много градинари всяка година, защото са едни от най-често срещаните вредители по растенията. За много кратко време жълтите, зелените, червеникавите или черните насекоми могат да се разраснат в огромни колонии и да повредят листата и младите издънки на много растения с пронизващо-смучещите си устни.

Домашни средства за борба с листните въшки по растенията

  • Мек сапун

Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май

Най-известното домакинско средство в борбата с листните въшки е така нареченият мек сапун или калиев сапун, който е и основна съставка в много сапуни за бръснене. Сапунът не съдържа излишни мазнини, нито пък аромати, оцветители или сгъстители.

За ефективно домашно средство срещу листни въшки, разтворете 50 грама мек сапун в един литър топла вода и изсипете охладения течен сапунен разтвор в подходяща бутилка с пулверизатор. След това напръскайте засегнатите растения.

  • Екстракт от коприва

Екстракт от коприва също е успешно домашно средство за борба с листните въшки. За да се направи екстракт, 100 до 200 грама пресни листа се накисват в един литър вода в продължение на два дни. Когато се напръска в чист вид, действа срещу досадните животни. Лекарството може да помогне и при нападение от листни въшки по стайните растения.

Още: Лунен календар на градинарството за май 2025 година

Важно: Не оставяйте екстракта да престои твърде дълго – в противен случай той ще започне да ферментира и ще се превърне в това, което е известно като копривен тор. Тази силно миришеща течност никога не трябва да се пръска неразредена върху растенията.

  • Борба с листните въшки с риган

Риганът съдържа много вещества, които са ефективни срещу листни въшки. Спреят се приготвя бързо и лесно. Всичко, от което се нуждаете, е 100 грама пресен риган или алтернативно 10 грама сушен риган. Залейте листата с вряла вода като чай и оставете запарката да се запари за 15 до 20 минути. След това прецедете растителните остатъци и разредете запарката с вода в съотношение 3:1. Сега можете да приложите пестицида.

  • Екстракт от пелин

Още: Спечелете битката с телените червеи още преди да е започнала – ефективни методи за защита на картофите

Чаят от пелин помага не само срещу листни въшки, но и срещу различни смучещи и хранещи се вредители. За приготвяне на чая, 100 грама пресни или 10 грама сушени листа от пелин (Artemisia absinthium) се заливат с 1 литър вряща вода и се прецеждат през фина цедка след 24 часа. Можете да използвате чая неразреден срещу листни въшки през пролетта и лятото.

  • Тор от полска хвощ

За да направите тор от хвощ, ви е необходим един килограм прясна или 200 грама сушена билка, която се накисва в десет литра студена вода за 24 часа. Разредете два литра течен тор с десет литра вода и поливайте или пръскайте растенията си с него всяка седмица.

Внимание: Полският тор от хвощ е ефективен срещу листни въшки само в началните етапи или като превантивна мярка.

Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм

  • Екстракт от папрат

Един килограм листа от папрат се смесва с десет литра вода. След това бульонът може да се напръска неразреден срещу листни въшки и е особено подходящ за стайни растения. Тъй като папратта е много богата на калий, бульонът укрепва растенията като тор.

  • Чай от лук и чесън

Полезно домашно средство срещу листни въшки може да се приготви от 40 грама нарязан лук или скилидки чесън, заедно с пет литра вряща вода. Оставете сместа да се запари поне три часа и след това я прецедете. Пръскайте растенията си с неразреден разтвор на всеки десет дни.

Още: Как да прогоните къртиците от градината без да нанесете непоправими щети

  • Екстракт от листа на ревен

Бульон, приготвен от листа от ревен, помага срещу черната бобена листна въшка (Aphis fabae). За целта варете 500 грама листа в три литра вода в продължение на половин час, прецедете течността и напръскайте засегнатите растения няколко пъти на интервали от една седмица с помощта на пулверизатор. Бульонът действа и като тор за растенията.

Още: Спасете чемшира без химия: 3-те най-добри домашни средства срещу вредители

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес