Никога НЕ правете това в градината през месец май

02 май 2025, 11:51 часа

През май слънцето започва да затопля земята, въпреки че все още са възможни студове, а за градинарите предстои натоварен период, защото има много работа за вършене. Това е най-интензивният период, защото именно в края на пролетта се полага основата за добра реколта за текущата година.

Какво градинарите не трябва да правят през май

  • Неспазване на сеитбообращението

Още: 1:0 за вас в борбата с охлювите в градината - ето как

Има култури, които отделят фитотоксични елементи, които отравят растения от един и същи вид, а понякога и всички членове на семейството. Спанакът и цвеклото са най-чувствителни към собствените си коренови секрети.

Върховете на доматите и стъблата на краставиците също са наситени с вещества, инхибиращи растежа. В продължение на няколко години те се концентрират в почвата, превръщайки се в отровни за растенията.

При отглеждане на членове на едно и също семейство в градинска леха в продължение на няколко години, в почвата се натрупват патогени и вредители, специфични за тази група зеленчуци.

Един растителен вид в продължение на няколко години взема едни и същи хранителни вещества от почвата, от които се нуждае за развитие. Настъпва умора на почвата и земята обеднява. За да може да се възстанови, на негово място трябва да се засади друга култура, която изисква различни хранителни компоненти.

Още: Лунен календар на градинарството за май 2025 година

  • Липса на защита от болести и вредители

Градината се нуждае от защита. Основните обработки се извършват през април. През май (като се вземат предвид времето и степента на заразяване), дърветата се пръскат отново срещу монилиоза след цъфтеж с бордолезова смес. Първото третиране се извършва рано през пролетта, върху зеления конус.

  • Обработка на градината с цветя

Другата крайност е градинарството, базирано на цветя. Майските празници, са време на обилен цъфтеж на овощни дървета и ягодоплодни храсти. Градинарите не искат да отлагат работата, затова започват да пръскат растенията.

Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите

Това не трябва да се прави при никакви обстоятелства. Рояци пчели се роят по цветята, а химикалите са токсични. Те водят до смъртта на полезни насекоми, но пчелите са основните опрашители на градината и с тяхното изчезване реколтата рязко спада. Пестицидите и инсектицидите трябва да се прилагат преди или след цъфтежа.

  • Гъсто засаждане на градински култури

До пролетта производителите на зеленчуци изкупуват много красиви, многоцветни пакетчета със семена, забравяйки, че площта на градината е ограничена. Проблемът се решава просто: семената от различни култури се засяват гъсто. Засаждането твърде близо едно до друго е сериозна грешка, тъй като растението се нуждае от достатъчна площ за хранене.

  • Подрязване на дървета и храсти

Още: Видове почва и най-добрите торове за всяка от тях

Твърде късно е за подрязване на дърветата през май. Растенията се събудиха и сокът им започна активно да тече. Течността ще изтича от местата на порязване дълго време и раните ще заздравеят лошо. Такива зони са отворена врата за инфекции, които могат да унищожат дървета и храсти.

Резитбата през пролетта се извършва през март и първата половина на април, преди да цъфтят листата и цветовете. През май можете да отрежете сухи малинови издънки, ако не сте имали време да направите това през есента или началото на пролетта.

  • Засаждане на събуден разсад с голи корени

През май повечето разсади с отворена коренова система вече са се събудили и са покрити с листа и цветове. Твърде късно е да ги засадите в градината, няма да се вкоренят добре. Ако не сте успели да се сдобиете с екземпляри в спящо състояние, по-добре е да изберете разсад със затворена коренова система, продаван в саксии с почва. Такива растения се засаждат до есента.

Още: Превърнете оголената морава в зелена приказка

  • Грешки при мулчиране

Всички ще се съгласят, че мулчирането на почвата значително улеснява грижите за растенията, но няма нужда да бързате. Няма точно време за процедурата; трябва да изчакате, докато почвата се затопли добре.

Някои съветват това да се прави, когато температурата на почвата надвиши +7 °C, други – когато достигне +12 °C. Всъщност, трябва да се ориентирате по растенията.

Понякога начинаещите градинари правят 2 грешки:

  • покриват земята върху плевелите, което никога не бива да се прави;
  • избран е грешен вид мулч.

Така че, за култури, които не понасят киселинни почви, не можете да слагате дървени стърготини, игли или смърчова кора, които подкиселяват почвата.

  • Засаждане на неподготвени разсади в градината

Често срещана грешка, допускана от начинаещи производители на зеленчуци. Разсадът расте в апартамента на перваза на прозореца със затворени прозорци.

Още: Минимални грижи за максимална реколта: 6 непретенциозни зеленчука

След това се отвежда до вилата и, неподготвено, свикнало с оранжерийните условия на стаята, веднага се засажда в лехата. В резултат на това растенията се вкореняват бавно, разболяват се и понякога дори умират.

За да не останете без реколта, разсадът трябва да се закали 2 седмици преди засаждането в открита земя. В началото я извеждат навън или на неостъклен балкон за няколко минути.

Също толкова важно е да засенчвате разсада от слънчева светлина през първите 3 дни, когато го засаждате в земята. Това ще намали изпарението на влага от повърхността на листата, докато корените не се вкоренят и не започнат активно да извличат вода и хранителни вещества от почвата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес