Можете ли да засадите резници от люляк директно в земята?

19 май 2025, 08:15 часа

Люляците ( Syringa) са класически градински храсти и малки дървета от семейство Маслинови ( Oleaceae). Те носят ароматни цветове в нюанси на лилаво, розово и бяло, от края на пролетта до началото на лятото.

Може ли да засадите люляк близо до дома си?

Най-разпространеният люляк е Syringa vulgaris , или дървесен люляк. Произхождащ от Източна Азия и Югоизточна Европа, той е бил много обичан от едуардианците и е бил широко отглеждан в крайградските градини, преди да излезе от мода. Сега обаче интересът към люляка се възобновява, тъй като е лесен за отглеждане и има много ароматни цветове.

Има много разновидности на люляк, от които да избирате – някои са компактни и са подходящи за по-малки градини или саксии, докато по-големите видове могат да се отглеждат като самостоятелен екземпляр в тревна площ или в задната част на смесена бордюра.

Още: Как и кога се подрязва люляка за здрав растеж и обилен цъфтеж

Можете да очаквате люляците да пораснат с около 30-60 см годишно. За да удължите интересния сезон, можете да опитате да отглеждате късноцъфтящ клематис сред по-големите видове.

Как да отглеждаме люляк

Люляците са лесни за отглеждане и са атрактивно декоративно растение в бордюр. Изберете слънчево място с добре дренирана почва и засадете през есента или пролетта, за да може растението ви да се установи, докато земята е топла и времето не е твърде студено или горещо.

Люляците растат най-добре на слънчево място, в добре дренирана, плодородна, богата на хумус почва, която е алкална до неутрална. Люляците са подходящи растения за варовикови или алкални почви . Отглеждайте ги редом с други цъфтящи храсти в края на пролетта или началото на лятото, като например кеанотус, или ги засадете с многогодишни растения, като издръжливи здравец.

Още: Пролетно засаждане на люляк - стъпка по стъпка

Кога да засадите люляк

Най-доброто време за засаждане на люляк е през есента или пролетта, когато почвата е топла и не е преовлажнена или замръзнала. Избягвайте засаждането през лятото, ако е възможно, тъй като ще бъде по-трудно за растението да се установи, когато условията са сухи и горещи.

Как да засадим люляк

Изкопайте голяма дупка и засадете люляка си до нивото на почвената линия. Засипете и уплътнете внимателно почвата около растението. Полейте добре. Мулчирайте след засаждане, за да запазите влагата в почвата. Ако отглеждате люляк в саксия, изберете такава с диаметър поне 60 см. 

Още: Засадете това до люляка и ще цъфти като луд

Можете ли да засадите резници от люляк директно в земята?

Люлякът се размножава най-добре чрез резници от мека дървесина през пролетта и те са по-надеждни, когато се засадят в саксия на закрито и се отглеждат, преди да се засадят навън. Можете обаче да изкопаете издънки от люляк и да ги пресадите другаде, за да създадете нови люлякови растения – изкопайте издънката, като я отрежете от майчиното растение с някои корени. Засадете го на новото му място и полейте добре. Най-доброто време за това е през пролетта.

Защо НЕ трябва да откъсвате люляк?

Как да се грижим за люляк

Люляците са лесни за поддръжка храсти, но новозасадените екземпляри ще се нуждаят от редовно поливане, докато се установят, особено през горещото време. Мулчирайте люляка ежегодно през пролетта. Разстелете слой органична материя, като например добре изгнил градински компост, около растението, оставяйки празнина около стъблото.

Още: Размножаването на люляк чрез резници

Как да вземем резници от люляк

Размножавайте люляците чрез резници от мека дървесина. Най-доброто време за вземане на резници от мека дървесина е между март и август.

Можете да размножите люляк и от издънките, които често поникват от основата на растението. Просто ги изкопайте с някои корени и ги засадете отново.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес