След пикиране на разсада на петунията в отделни съдове с обем от 200 до 250 ml, кореновата система на растенията се активира и започва да се развива.
Още: 7 основни грешки при прибирането на реколтата от чесън
Още: Какви особености има в засаждането на късни тиквички
Грижа за разсада на петунията
Около 10 дни след това, за да се осигури бързо и здравословно развитие на корените, се препоръчва използването на специални препарати за вкореняване. Избраният продукт трябва да се разтвори във вода за използване като кореново хранене.
Използването на вкоренители прави кореновата система на разсада здрава, което от своя страна ще помогне на растенията да понасят по-лесно пресаждането, ефективно да абсорбират хранителни вещества и влага от почвата, а също така насърчава растежа и развитието на надземната част на растението. В резултат на това цъфтежът на петуниите ще бъде много по-активен.
Петунията ще цъфти пищно и дълго, ако направите това
Още: Най-добрият тор за сладки и хрупкави краставици
Още: Как засаждането на късния фасул да се превърне във фасулска работа
По правило семената на петунията покълват за 5-10 дни, но могат да покълнат за 14 дни. Скоростта на покълване се влияе от влажността и температурата. Съответно причините могат да бъдат недостатъчна влажност, твърде ниска или, напротив, висока температура (под +20 или над +30 градуса, оптимално - +25). Възможно е да сте използвали семена с ниско качество или остарели.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хортензиите ще цъфтят като луди през юли, ако се поливат с този натурален продукт
Още: Почти всички допускат тази грешка при засаждане на целина - и тя им коства реколтата
Понякога разсадът на петунията може да има проблеми с листата: появяват се по-светли или обезцветени участъци. Това може да означава липса на хранителни вещества, тъй като петунията е много взискателна култура и бързо изчерпва почвата.
За да осигурите увеличаване на зелената маса, растеж на страничните издънки и, разбира се, буен цъфтеж, подхранвайте растенията с органично-минерални торове с високо съдържание на фолиева и хуминови киселини.
Когато разсадът на петунията има 3-4 чифта (6-8 броя) истински листа, те могат да бъдат трансплантирани в по-големи контейнери, например 0,5-1 литрови чаши или саксии.
Още: Какви тънкости има в засаждането на рукола
Още: Хитрите градинари поръсват лехите с червен пипер
Прищипването също е важен процес. То се извършва в следните случаи:
- Ако разсадът се е разтегнал (поради липса на осветление).
- Ако апикалната издънка неочаквано завършва в семенна капсула (пъпка), без да дава никакви аксиларни (странични) издънки.
- При размножаване на цветето от резници.
Пресаждането се извършва по метода на трансбордиране:
- Необходимо е да премахнете растението заедно със земната буца (ще можете да оцените качеството на кореновата му система, а именно корените трябва да заемат целия обем на саксията).
- В нов, по-голям контейнер се прави вдлъбнатина с размер на земна буца, в която се прехвърлят разсадът, след което се притиска и уплътнява отстрани.
- След това се извършва обилно поливане.
Много често градинарите засаждат петунии в чаши от 300-500 ml и вече не ги пресаждат, а ги засаждат директно в градината.
Вместо петуния: засадете тези цветя и ще забравите за грижите за тях