Хортензиите са едни от най-впечатляващите и обичани градински растения, които пленяват с пищните си цветове и изобилното си цъфтене. С техните големи, кълбовидни съцветия в нюанси на синьо, розово, бяло и лилаво, те придават елегантност и свежест на всяко зелено пространство.
Още: 5 растения, които да засеете през май за красива и плодородна градина
Освен че са визуално привлекателни, хортензиите имат и богата история, свързана с културата на Изтока и Запада, и са символ на благодарност, изобилие и дори мистерия. В тази статия ще ви представим един лесен трик, с който можете да промените цвета на хортензиите.
За сините цветове на хортензията е отговорен специфичен минерал – стипца. Това е алуминиева сол (алуминиев сулфат), която освен алуминиеви йони и сулфат, често съдържа и калий и амоний, азотно съединение. Всички компоненти са важни хранителни вещества за растенията, но синият цвят на цветовете се дължи изключително на алуминиевите йони.
Още: Направете си органичен тор у дома - ще накара всичко в градината ви да расте буйно
Не всички хортензии могат да бъдат боядисани в синьо
Стипцата обаче не може да прави чудеса: За да станат цветовете на вашите хортензии сини, първо ви е необходим сорт, който е способен да го направи. Въпреки че повечето бледорозови сортове хортензии тип „мопхед“ и „дантелап“ са способни да променят цвета си, сортовете с интензивно розови цветове, като например хортензията тип „Мася“, не е. Популярните хортензии „Безкрайно лято“ могат да бъдат боядисани в синьо сравнително лесно .
Важно: Киселинна хумусна почва
Втора важна предпоставка за синьоцъфтящите хортензии е почвената реакция. Само в киселинни почви алуминиевите йони се натрупват в почвения разтвор и могат да бъдат абсорбирани от растенията.
Растенията показват интензивен син тон при pH стойности под 5,0. Вече на 5,5 хортензията губи цвета си и бавно се превръща в синьо-розова. От 6.0 нататък храстите дори носят лилаво-розови цветове. Можете да постигнете ниска стойност на pH, като добавите много листен компост, борови иглички или почва за рододендрон в почвата.
Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината
В песъчливите почви pH стойността спада сравнително бързо, докато глинестата почва показва висок буферен капацитет и едва пада под стойности от около 6,0, дори след обогатяване с киселинен хумус.
Тук пълната смяна на почвата в кореновата област на растенията е по-обещаваща - или отглеждайте хортензията в саксия, защото това ви дава най-добър контрол върху pH стойността на почвата. Можете лесно да измерите pH стойността на почвата с помощта на тест ленти, които се предлагат в специализирани магазини.
Добавете стипца с водата за напояване
Ако горните условия са изпълнени, стипцата влиза в действие. Предлага се в аптеките, но можете да го закупите и в градински центрове като комбиниран продукт с тор за хортензии.
Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата
Ако използвате чиста стипца, добавете три грама на литър към водата за поливане и разбърквайте, докато се разтвори. Ако е възможно, поливайте растенията с чешмяна вода с ниско съдържание на вар или събрана дъждовна вода. Ако водата е с по-високи нива на твърдост, разтворената в нея вар отново повишава pH стойността на почвата и ефектът на стипцата съответно отслабва.
От началото на май до началото на юни поливайте хортензиите си четири до пет пъти седмично с разтвор от стипца. Също така можете просто да прилагате торове, съдържащи „сини агенти“, съгласно инструкциите на опаковката. Въпреки това, ефектът им обикновено е малко по-слаб от поливането с чиста стипца.
Още: 3 неща, които трябва да направите със стайните си растения тази пролет