Защо не трябва да пропускаме пролетното пръскане на сините сливи?

09 май 2025, 07:15 часа

Като всички други, плодовите дървета, в това число и сливата, изискват подходящи грижи. Основните дейности в градината се извършват през пролетта и есента, а сливата не е изключение в това отношение. Първата работа започва в началото на пролетта, веднага след като замръзналата земя се размрази.

Поддръжката започва с почистване на кръговете на дървесните стволове от натрупани растителни остатъци. Трябва да се премахнат от градината и след това да се изгорят или изнесат на сметище. Патогените на различни болести могат да зимуват в растителните остатъци.

След това започват да се подрязват клони, да се прилагат фунгицидни / инсектицидни обработки и да се прилагат торове/подхранване.

Подрязване

Първата резитба се извършва веднага при засаждането на разсада в земята. След това овощните дървета се подрязват редовно поне веднъж годишно. През първите пет години е необходимо да се оформи короната на растението.

Какво трябва да знаем за пръскането на сливи през пролетта

Превенция на болести по сливите

Много по-лесно е да се предотврати всяко заболяване на градинските растения, отколкото да се лекува по-късно. Сливите се третират с фунгициди веднага след резитбата. Пръскането се извършва три пъти: когато пъпките по дърветата набъбнат, по време на периода на пъпкуване и в края на процеса на цъфтеж (след първия яйчник).

За първична пролетна дезинфекция се препоръчва използването на препарати, съдържащи мед. Това са добре познатата бордоска смес и меден сулфат. Използва се техният 1% разтвор. Дърветата се пръскат много старателно и на два етапа: първо от корените към короната, след това обратно. Необходимо е разтворът да е равномерно разпределен по всички части на растението, да проникне във всички пукнатини по клоните и ствола (там често се крият патогени на гъбични инфекции). Кръговете на ствола на дърветата също трябва да се поливат.

Следващите две третирания се извършват с помощта на фунгициди, които не увреждат насекомите, отговорни за опрашването на растенията.

Всички фунгициди трябва да се използват в стриктно съответствие с инструкциите.

Ако е възможно, пръскането се извършва в сухо време без вятър, сутрин или вечер. За първото третиране в началото на пролетта е необходимо да изберете топъл ден - факт е, че препаратите са ефективни само при положителни температури (от 5°C).

Какви грешки се допускат при пръскане на сини сливи

Защита на сливите от вредители

В допълнение към различни гъбични инфекции, насекомите вредители представляват опасност за градинските култури. Сливовото дърво също има много такива врагове. Най-големите вреди на овощните дървета се причиняват от сливови триони, сливови пробивачки и ябълкови молци, както и от набръчкани корояди, въшки, галкови акари и паякообразни акари.

Най-ефективното средство срещу вредителите по сливите са инсектицидите. Напоследък съвременните биоинсектициди като Фитоверм стават все по-популярни сред градинарите. Те осигуряват сравнително надеждна защита за насажденията и не съдържат никакви съмнителни химикали.

Активните им вещества не се натрупват в плодовете в такава концентрация, че да биха могли да причинят вреда на здравето.

Важно предимство на биоинсектицидите е, че при необходимост те могат да се използват през целия летен сезон.

Поливане, мулчиране и торене

Ако сливовото дърво няма естествена влага през пролетта, то трябва да се полива. Това се прави, когато няма добри пролетни дъждове и няма достатъчно разтопена вода, за да се овлажни почвата. Пролетното поливане се извършва на два етапа: растенията се поливат след пълното размразяване на почвата и след образуването на първичния яйчник (веднага след цъфтежа). Средната консумация на вода е 35 л/м². Зависи от размера/възрастта на дърветата и степента на сухота на почвата.

Богата реколта от едри и вкусни сливи - ето какво трябва да направи всеки градинар

Когато водата е добре абсорбирана в почвата около стволовете на дърветата, можете да започнете да ги мулчирате. Мулчът изпълнява важни функции – значително намалява загубата на влага и подобрява въздухообмена в горния почвен слой. За мулчиране на сливови дървета можете да използвате всякаква налична органична материя - парчета кора, компост, слама и готов мулч от магазина.

Най-доброто време за първото подхранване на сливи е ранна пролет. След като почвата се размрази и изсъхне, тя се полива с разтвор на урея и калиев сулфат. За млади дървета, две супени лъжици от двата компонента се разреждат в 10 литра чиста вода. Преди поливане в кръговете на ствола на дърветата (на разстояние около 70 см от стволовете) се правят бразди с дълбочина 7-10 см. Браздите се поливат с разтвор и се запълват, след като почвата поеме водата. За торене на възрастни плодоносни дървета концентрацията на активни вещества се увеличава 3-5 пъти.

По време на цъфтежа не би било зле да напръскате сливовата градина със сироп. Тази проста процедура ще ви помогне да получите повече яйчници. „Сладката вода“ се приготвя много лесно: 1 супена лъжица мед на 2,5 литра вода, 1 супена лъжица захар на 1 литър вода.

С какво да напръскаме сините сливи, за да бъдат едри и вкусни

Второто основно подхранване се препоръчва да се извърши след цъфтежа. Това включва прилагането на сложни минерални торове като Нитрофоска. 3 супени лъжици от този продукт се разреждат в 10 литра вода. Работният разтвор се излива равномерно в канали по целия периметър на короната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес