Не изхвърляйте остатъците от кафе: Учени откриха революционна употреба на утайката

07 юли 2025, 22:06 часа 1219 прочитания

Изследователи от Австралия установиха, че можем да произвеждаме бетон, който е с 30% по-здрав, като обработваме и добавяме към сместа овъглена утайка от кафе. Тази революционна рецепта може да реши няколко проблема едновременно. Всяка година в света се произвеждат зашеметяващите 10 милиарда килограма отпадъци от кафе в световен мащаб. По-голямата част от тях се озовават на сметищата, но това може да се промени, тъй като се оказва, че утайката от кафе може да се използва не само в градинарството, но и в строителството.

Снимка: iStock

"Депонирането на органични отпадъци представлява екологично предизвикателство, тъй като при него се отделят големи количества парникови газове, включително метан и въглероден диоксид, които допринасят за изменението на климата", обяснява инженерът от университета RMIT Раджеев Ройчанд при публикуването на изследването през 2023 г. С процъфтяващия строителен пазар в световен мащаб се увеличава и търсенето на ресурсоемък бетон, което също води до друг набор от екологични предизвикателства. "Продължаващият добив на естествен пясък по света - обикновено взет от речни корита и брегове - за да се отговори на бързо нарастващите изисквания на строителната индустрия има голямо въздействие върху околната среда", казва инженерът от RMIT Цзе Ли, пише "Science Alert".

Още: Как точно се приготвя класическо капучино

"Съществуват критични и дълготрайни предизвикателства при поддържането на устойчиви доставки на пясък поради крайния характер на ресурсите и въздействието на добива на пясък върху околната среда. С подхода на кръговата икономика бихме могли да предпазим органичните отпадъци от депониране и също така да опазим по-добре нашите природни ресурси като пясъка."

Как кафето се вгражда в циментовата матрица

Снимка: iStock

Органични продукти като утайка от кафе не могат да се добавят директно към бетона, тъй като изпускат химикали, които отслабват здравината на строителния материал. Затова, използвайки ниски нива на енергия, екипът нагрява отпадъците от кафе до над 350 °C, като ги лишава от кислород.

Още: Разкриха по колко кафе на ден предпазва от диабет и сърдечни заболявания

Този процес се нарича пиролиза. Той разгражда органичните молекули, в резултат на което се получава порест, богат на въглерод въглен, наречен биовъглен, който може да образува връзки с циментовата матрица и по този начин да се вгради в нея. Ройчанд и колегите му са опитали да пиролизират утайката от кафе и при 500 °C, но получените частици биовъглен не са били толкова здрави. Изследователите предупреждават, че все още трябва да оценят дългосрочната издръжливост на техния циментов продукт. В момента те работят по тестването на това как хибридният кафе-цимент се представя при цикли на замразяване/размразяване, абсорбция на вода, абразия и много други стресови фактори.

Снимка: iStock

Екипът работи и по създаването на биокарбонат от други източници на органични отпадъци, включително дървесина, хранителни отпадъци и селскостопански отпадъци. "Нашите изследвания са в начален етап, но тези вълнуващи открития предлагат иновативен начин за значително намаляване на количеството органични отпадъци, които се изхвърлят на сметището", казва инженерът от RMIT Шанън Килмартин-Линч. "Вдъхновението за моите изследвания, от гледна точка на коренното население, включва грижата за страната, осигуряването на устойчив жизнен цикъл за всички материали и избягването на неща, които отиват на сметището, за да се сведе до минимум въздействието върху околната среда."

Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе

Изследването им е публикувано в "Journal of Cleaner Production".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес