Неизвестни организми са открити на дълбочина 8000 метра в Чили

23 март 2022, 08:15 часа • 2691 | прочитания

Изследователи са открили непознати на науката микроорганизми на дълбочина 8000 метра. Експедицията до дълбините, където никой човек преди това не се е спускал, била ръководена от Освалдо Улоа, директор на Института по океанография към Университета в Консепсион (Чили), и Виктор Весково, основател на компанията Caladan Oceanic.

Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни

Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция

Перуанско-чилийската падина (Атакамска падина) се намира в Тихия океан и е открита в края на XIX век при прокарване на кабели. Дължината на падината е около 5900 км, а ширината ѝ варира между 30 и 90 км. Тя е разположена на границата между две тектонски плочи – Наска и континенталната Южноамериканска. Това е място на тектонска активност, белязано от многобройни земетресения и цунами.

На дъното на Марианската падина - найлонова торбичка и опаковки от бонбони (ВИДЕО и СНИМКА)

Учените са изследвали Атакамската падина край бреговете на Чили в Тихия океан. При достигане на дълбочина от 100 метра екипажът на подводницата се потопил в непрогледен мрак и гледката била ограничена до това, което мощните светлини на подводницата успели да обхванат.

Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

При по-дълбоко потапяне пред екипа от изследователи се появили уникални образци от дълбоководен живот.

„Натъкнахме се на геоложки структури и видяхме морски краставици - полупрозрачни морски краставици, подобни на желе. Не сме ги регистрирали досега, най-вероятно са нови видове“, отбелязва Улоа.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Освен това, добавя той, по време на експедицията са открити нишковидни общества от бактерии, за чието съществуване в падината учените дори не предполагали. Екипът също така успял да потвърди съществуването на амфиподи – ракообразни, родствени със скаридите, полупрозрачни риби и сегментирани червеи.

Сега учените планират да се върнат в Атакамската падина, за да продължат изследванията си. Освен останалото те искат да поставят сензори на тектонските плочи Наска и Южна Америка - това ще помогне да се види как се деформира океанското дъно и да се прогнозират земетресения.

По-рано в Австралия откриха микроорганизъм, който може да спре глобалното затопляне, като яде въглерод.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Марианската падина – какво не знаем за нея?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес