Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стоунхендж може да е свързан с рядко явление – луностоене

18 април 2024, 07:50 часа • 4230 прочитания

Учени смятат, че съществуващата сега версия за предназначението на Стоунхендж е най-малкото непълна: според тях древната структура може да е била адаптирана и за да се наблюдава рядко състояние на Луната. За новото изследване и планирания експеримент пише Лестърският университет (Великобритания).

Става дума за луностоене, през който земната спътница се издига максимално над хоризонта, а от Земята е възможно да се наблюдава нейният рекордно дълъг път по небето.

ОЩЕ: Какво е хендж и защо са издигани такива структури?

Това явление е свързано с взаимното разположение на нашата планета и нейния спътник и се случва само веднъж на 18 години и половина. Следващото луностоене ще настъпи през 2025 г.

„Архитектурната връзка на Стоунхендж със Слънцето вече е добре известна, но не е съвсем ясно дали е имало такава връзка с Луната. По-специално, някои положения на Луната съвпадат с четирите така наречени Station Stones (това са отделно стоящи камъни, които образуват квадрат между вътрешните и външните редици колоните на Стоунхендж).

Изследователите спорят от години дали това е било умишлено и ако е така, как е било постигнато и каква може да е била целта“, казва професор Клайв Ръгълс.

Засега британските и американските учени, участващи в изследването, са склонни да вярват, че древните хора, които са използвали Стоунхендж, не са насочили веднага вниманието си към Луната.

Предполага се, че те са успели да установят връзка с луностенетата, а може би и с други астрономически събития, отнасящи се до нашия спътник, още когато са завършили първата част от конструкцията и са започнали да използват съоръжението. Може би мегалитната структура по-късно е била доработена с отчитане на тези нови данни.

ОЩЕ: Теорията с календара се провали. Учените все още не знаят за какво е служил Стоунхендж

Планира се научните наблюдения да продължат повече от година, като започнат тази пролет и продължат до средата на 2025 г. Учените искат да фиксират положението на Луната в различни периоди от годината и в различни фази, както и да запечатат моделите, образуващи се от сенките на Стоунхендж по това време.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес