Управляващи и опозиция за пореден път влязоха в спор в парламента заради отсъствието на лидера на БСП Корнелия Нинова при гласуването на част от разпоредбите в изцяло новия Закон за хората с увреждания.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Заради първоначално постигнатия консенсус по преобладаващата част от текстовете, работата по второ четене в пленарна зала протичаше без много дебати.
Нормалният ритъм обаче бе нарушен от Десислава Атанасова от ГЕРБ, която отправи процедурно предложение за прегласуване на една от разпоредбите.
От парламентарната трибуна тя се аргументира с отсъствието на лидера на левицата от зала, както и с факта, че от БСП са внесли алтернативно предложение, а Нинова не е там да го защити.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
„Това е изключително важен закон и смятам, че отговорност на всички народни представители е да сме тук“, подчерта Атанасова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
В крайна сметка текстът бе прегласуван, а за да защити председателя на партията, на трибуната излезе народният представител Георги Гьоков. Той обвини председателстващия заседанието Емил Христов, че е допуснал агитация под формата на процедура.
„Това, което прави г-жа Атанасова в залата, не е допустимо. Вие много добре го знаете, но не прекъснахте изказването ѝ. Дори не ѝ отправихте забележка“, коментира Гьоков.
Колегата му Таско Ерменков също се позова на правилника, недопускащ обосноваване на тези в процедура при прегласуване.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Той обвини Атанасова, че се заяжда с неща, които не са и от нейната „компетентността и социална чувствителност“, както и в „правомощията ѝ да дава оценки".