С 15 гласа „за“, 7 „против“ и нито един „въздържал се“ депутатите от Комисията по правни въпроси отхвърли президентското вето върху текстове от Закона за съдебната власт и повторно подкрепи „кариерните бонуси“ на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), предаде репортер на БГНЕС.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Промените бяха приети на 3 септември и създават правна възможност изборните членове на ВСС, след края на своя мандат или при предсрочното му прекратяване на определени основания да получават повишение. Това означава да бъдат назначени на длъжност в органите на съдебна власт, която е с една степен по-висока от тази, която са заемали преди избирането им за членове на ВСС.
Правната комисия ще обсъди повторно „кариерните бонуси“ на членовете на ВСС
Текстът е изменян два пъти тази година, има и висящо дело в Конституционния съд.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Според секретаря по правните въпроси на президента проф. Емилия Друмева, този текст противоречи на важни конституционни принципи. Назначенията в съдебната власт трябва да се правят по обективни критерии, равенство и недопускане на привилегии, аргументира тя пред депутатите ветото на държавния глава. „Това изменение е направено между първо и второ четене, без обществено обсъждане, без оценка за въздействие, без писмени мотиви. Сериозно отклонение от правилата на законодателния процес“. Припомни още проф. Друмева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Опозицията от БСП се припозна с мотивите на президента и обяви, че ще подкрепи ветото. Според депутата Крум Зарков възможността Народното събрание да се оказва влияние в израстването на един магистрат нарушава разделението на властите. „Привилегията за един е дискриминиране на друг“, смята той.
„Ще даде възможност за развитие на всички магистрати и ще гарантира принципа на разделение на властите“, противопостави се Хамид Хамид от ДПС, който е вносител на предложението.
Какви бяха мотивите на президента Румен Радев за ветото? Радев наложи вето върху съдебния закон за "кариерните бонуси" във ВСС
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Предстои ветото да бъде гласувано окончателно в пленарната зала.