Румен Петков пак поиска подновяване на разговорите с "Газпром"

17 май 2022, 17:38 часа • 2000 | прочитания

Председателят на ПП АБВ Румен Петков отново настоя за незабавно подновяване на разговорите с „Газпром“ и припомни, че редица европейски държави вече са решили така въпроса си с газовите доставки от Русия.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Той подчерта, че ЕК вече излезе с официална позиция за разрешаване технологията, предложена от „Газпром експорт“ и ползването на „Газпром банк“.

Румен Петков заяви, че действията на премиера и министъра на финансите са неадекватни и в стремежа си за угодничество на някого, са готови да смажат българския бит и икономика.

В същото време депутатът на АБВ в парламентарната група "БСП за България" Владимир Маринов каза, че в настояването на премиера за участието на България за логистична подкрепа за износ на приблизително 20 млн. тона пшеница от Украйна има редица неясноти и поставя под въпрос сигурността на зърнопроизводителите в България.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Той обясни, че всъщност това е настояване от американска страна, а пък Украйна, чрез зърно, започва да изплаща задълженията си за оказаната помощ и оръжие, която САЩ им осигурява – система, законно регламентирана в САЩ.

Посредничеството на България, чрез пристанище Варна, да осигури износа на украинското зърно, буди няколко въпроса, добави той:

1. Пристанище Варна не разполага с капацитет, който да обезпечи обслужването на такова количество зърно във времето. Ако тези капацитети на пристанище Варна бъдат ангажирани с украинско зърно, това подлага под съмнение стокообмена и търговския оборот на българските търговци и производители, които ще бъдат лишени от възможност да ползват пристанището във Варна в голямата му част.

2. Кой и как гарантира сигурността на тези доставки и има ли гаранция, че украинско зърно няма да попадне на българския пазар, ако попадне – на каква цена? Ако попадне на българския пазар контрабандно, за сметка на българските производители, кой понася отговорността?

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

3. Контролът трябва да се осъществява от Агенция „Митници“, от НАП и фитосанитарния контрол на България. За целта е необходима ясна система (ако въобще се случи) – с какъв транспорт, защо не се предложат други пристанища, вкл. и в съседна Румъния?

4. Какво ще струва на България това посредничество и какво ще получи страната ни в замяна и как е защитен националният ни интерес?

Владимир Маринов алармира също, че над 15% от продоволствието за африканския континент идва от Русия и Украйна. Ако тези доставки спрат, бежанска вълна от Африка към Европа е неизбежна.

Маринов коментира също, че до ден днешен България не е купила и килограм зърно, в контекста на обявеното правителствено намерение за купуване на допълнителни количества, които да обезпечат страната ни с качествена суровина при евентуална криза заради войната. Въпреки, че начинанието бе лишено от смисъл (към средата на март), правителството тогава взе решение, припомни Маринов.

"До днес реализация липсва поради редица административни противоречия. Към днешна дата обаче налични количества зърно няма, а и цената е значително по-висока от първоначално обявените намерения (към средата на март).

Възможностите към днешна дата са суровината да бъде купена чрез бюджета (актуализиран) на Националния резерв от тазгодишната реколта. Тя ще бъде на пазарните цени, ще защити интереса на производителите и ще защити продоволствието в страната", обясни Владимир Маринов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес