Попската яхния е от онези стари манастирски гозби, които ухаят на дом, смирение и щипка търпение. В нея се срещат сладостта на сушените сини сливи и топлината на дълго задушеното месо, а сосът става гъст и кадифен без грам излишни хитрости. Как успява това скромно ястие да се превърне в малко кулинарно чудо? Останете и ще разберете.
Как се приготвя легендарната попска яхния
Какво представлява попската яхния?
Попската яхния е гъст месен гювеч, който се готви бавно, често в глинен съд. Основните му белези са много лук, малко брашно за плътност, щедра доза червен пипер и онези сушени сини сливи, които дават естествена сладост. Дългото къкрене разбива тъканите на месото и го прави топящо се, а соковете се сгъстяват до сос, който „облича“ всичко.
Защо сините сливи са ключови?
Сушените сливи носят фруктоза, която кара соса леко да се карамелизира и да добие приятен тъмен цвят. Пектинът им сгъстява течността естествено, а дървесният им аромат се слива с подправките. Така соленият, леко пикантен вкус се закръгля и яхнията придобива дълбочина, каквато трудно се постига само с вино и домати.
Необходими продукти
- 800 г свинска плешка или телешки врат
- 15-20 сушени сини сливи без костилки
- 5 глави кромид лук или 300 г дребни лукчета
- 1 голям морков
- 2 с.л. брашно
- 1 ч.л. сладък червен пипер
- 3 с.л. доматено пюре
- 2 дафинови листа
- ½ ч.л. черен пипер
- 150 мл сухо червено вино
- 500 мл топла вода или бульон
- 4 с.л. олио или 2 с.л. свинска мас
- Сол на вкус
- Пресен магданоз за поръсване
Тази селска лучена яхния с пиле си е страшна вкусотия
Приготвяне стъпка по стъпка
1. Подготовка на месото
Нарежете месото на хапки с големина на орех. Подсушете го и овкусете със сол и половината черен пипер.
2. Запечатване
В дълбок глинен съд или тежък тиган загрейте мазнината. Запържете месото на два пъти, за да се запечата отвън и да запази соковете си. Прехвърлете го в чиния.
3. Задушаване на зеленчуците
В същата мазнина сложете лука (цели лукчета или едро нарязани глави) и моркова на полумесеци. Гответе 5 мин., докато започнат да се карамелизират.
4. Брашно и подправки
Посипете брашното и червения пипер. Разбъркайте за минута – брашното трябва леко да се запържи и да даде цвят и плътност.
Тази пилешка яхния с лук си е истинска класика - няма да сбъркате с нея
5. Доматено пюре и деглазиране
Добавете доматеното пюре, разбъркайте и налейте виното. Остържете дъното, за да се отделят всички вкусни частици. Алкохолът се изпарява за около минута.
6. Сглобяване
Върнете месото, сипете сушените сливи, дафиновия лист, останалия черен пипер и топлата вода. Течността трябва почти да покрива продуктите.
7. Бавно готвене
Прехвърлете в загрята на 180 °C фурна или оставете на тих котлон. Яхнията трябва да къкри около 90 мин., докато месото омекне, а сосът се сгъсти. Долейте вода, ако се изпарява твърде бързо.
8. Почивка и сервиране
Свалете съда, покрийте и оставете 10 мин. за утаяване на вкусовете. Поръсете с магданоз и поднесете.
Каква е тайната на най-вкусната картофена яхния
Малки трикове от старата кухня
- Ако използвате телешко, добавете още 30 мин. към времето за къкрене.
- Накиснете сливите в 50 мл ракия за час – ще дадат допълнителна дълбочина.
- Щипка пушен пипер заменя огнището в манастира и носи опушен аромат.
- За постен вариант заменете месото с едри картофи и повече гъби.
Тази постна яхния се харесва на всеки месояден
С какво да поднесем попската яхния?
Поднесете яхнията с дебела коричка селски хляб и чаша червено вино. Лятно време върви с купичка кисело мляко с чесън, а за свежест добавете салата от настърган морков и целина.
Попската яхния със сини сливи показва колко много вкус може да се създаде от малко продукти и достатъчно търпение. Плодът и бавното готвене превръщат месото в кадифе, а сосът – в плътен кулинарен килим, в който всяка подправка има своя нишка. Когато добавите домашния хляб и споделите гозбата с близки, ще разберете защо народът я нарича дар от Бога. Опитайте рецептата и оставете кухнята да се изпълни с аромат на традиция и уют.