Кирил Старцев - кметът, преобразил Русе

31 март 2019, 11:11 часа • 28810 | прочитания

Малка улица, тръгваща от централния русенски площад "Свобода" и стигаща до великата река Дунав, носи името Кирил Старцев, а паметна плоча от признателните русенци напомня за делата му. Старцев е бил градоначалник на Русе през 30-те години на миналия век – най-благодатният период в икономическото развитие на страната през първата половина на ХХ век, както и през военните години на следващото десетилетие. 

Още: Кметът на Русе откри барелеф на Йосиф Вондрак

Още: Пъзели, магическо шоу, роботика и много игри за най-малките русенци на 6 май

Един от водещите общественици в новата история на Русе след Освобождението, инж. Кирил Старцев играе важна роля в развитието на града и заема отговорната длъжност между знаковите преврати от новата ни история - този от 19 май 1934 г. на Политически кръг "Звено" и следващият от 9 септември 1944 г., извършен от Отечествения фронт с помощта на Съветската армия.

През тези 10 години, когато изпълнява длъжността кмет на Русе, той благоустроява града, което придава все повече съвременен европейски вид на населеното място.

Кирил Василев Старцев е роден в Белоградчик на 2 януари 1895 г., където баща му, капитан Васил Старцев, служи в българската армия, а през 1902 г. е преместен на служба в Пети пехотен дунавски полк в Русе.

Още: Кметът на Русе и екоминистърът подписаха договор за зелени мерки за по-чист въздух

Още: Кметът на Русе откри Републиканския турнир по полицейска лична защита и карате

Младият Старцев завършва Русенската мъжка гимназия "Цар Борис" (сега СУ "Христо Ботев") с отличен успех и продължава семейната традиция да създава кадри за защита на отечеството във Военното училище през 1916 г. След края на Първата световна война се уволнява с чин "поручик", но преминава в запаса. В края на войната се преориентира към строителното инженерство в Политехническия университет в Лозана, Швейцария и се дипломира през 1922 г., а това обяснява владеенето на немски и френски език от русенския кмет. Завръща се в Русе и започва работа по строителството на железопътни линии и мостове, а по-късно става районен инженер по водите към Русенската окръжна постоянна комисия. Избран е за подпредседател на Съюза на запасните офицери и подофицери в града от 1931 до 1933 г. За високия си професионализъм, в началото на 1934 г. е назначен за началник-отдел по водите в Министерство на земеделието и държавните имоти.

Инж. Кирил Старцев е назначен за кмет на Русе на Бъдни вечер - 1934 г. и без бавене се заема с изграждането на съвременен облик на града. Сред значимите постижения в това негово дело са построяването на емблематичната за Русе Съдебна палата и облагородяването на района около нея, с който се променя и Градската градина. Изграждат се Халите с прилежащия район, който се превръща във втори център на града. Строи се голяма модерна баня. Придунавският булевард се обновява с твърда настилка, поставят се тротоари и парапет, построява се т.нар. Мост на въздишките. Разширява се електроснабдяването, поддържа се модерно водоснабдяване и канализация. В крайните квартали се прокарва вода, правят се временни тротоари.

Още: Общинският съвет прие нова наредба за обществения транспорт в Русе

Още: Кметът на Русе удостои петкратния европейски шампион Ангел Русев със златна значка

През 1935 г. се открива Българското дунавско параходство (сега БРП). Чрез речния флот през 1936 г. през пристанище Русе е отчетен най-големият внос в страната. Русе и Гюргево се свързват с редовна фериботна връзка.

В областта на образованието и културата: построява училищата „Ангел Кънчев“ и „Стефан Караджа“, но прави и основен ремонт на останалите. Отделя средства за: сборник за 50-годишнината на Русенската мъжка гимназия; написване история на Русе и развитието на местния театър.

Показателна за развитието на града е информация на Русенското общинско управление, че през 1943 г., в Русе има: една общинска болница и здравна служба с амбулатории, мъжка и девическа гимназии, техническо и мебелно средни училища, френско училище, германска търговска гимназия, стопанско и занаятчийско училище.

За размаха, с който работи, лидерските му качества и богатата европейска култура е избран за председател на Съюза на българските градове, а централната власт го изпраща като кмет „назаем“ в Добрич, за да предаде управленския си опит във върнатата ни след Крайовската спогодба от 1940 г. Южна Добруджа. Кмет „назаем“ се повтаря и през 1942 г. във Видин, след голямото наводнение в града и мерките за възстановяването му.

През превратната 1944 г. Кирил Старцев е в отпуск поради тежко заболяване. На 14 септември 1944 г. отечественофронтовската власт го освобождава от длъжността като кмет. След излекуването си е назначен за началник на водния синдикат „Русенски Лом“, а по-късно се занимава с водоснабдяването на Лудогорието. През 1956 г., след рокадите във властта е репресиран и за „благодарност“ за добрата си работа е изпратен в Белене. През 1959 г. постъпва на работа в проектантска организация, но разклатеното му здраве го кара да се пенсионира по болест и умира в Русе на 12 декември 1962 г.

Кирил Старцев остава в сърцето и душата на своите съвременници и признателните граждани, като кметът, който е възродил и въздигнал крайдунавския град, но в същото време съхранил аристократичния дух и архитектурните забележителности на Малката Виена.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес