Напрежение в Русе заради бъдещ мегазавод в Гюргево

29 декември 2022, 17:18 часа • 21256 | прочитания

Напрежение се заражда в Русе и Сливо поле заради бъдеща инвестиция на белгийска компания в съседния град румънски град Гюргево. Тя е на стойност 300 млн. евро за изграждане на завод за производство на батерии за електрически автомобили и фабрика за рециклиране на батерии.

Още: Кметът на Русе откри барелеф на Йосиф Вондрак

Още: Пъзели, магическо шоу, роботика и много игри за най-малките русенци на 6 май

Окръжният съвет на Гюргево и Avesta Battery & Energy Engineering са подписали протокол за сътрудничество, който ще осигури инвестиция на стойност 300 млн. евро и ще създаде около 2000 работни места в румънския град. Заводът ще бъде разположен върху терен от 1000 декара, като възможна локация се спряга площадката на някогашния завод "Верахим" – място, свързано с обгазяванията на Русе с хлор през 80-те години на миналия век, сочи депутатът от "Демократчина България" Иван Белчев.

Avesta Battery & Energy Engineering е дружество, което иска да построи завод за производство на батерии за автомобилната индустрия, включително и фабрика за рециклиране на стари батерии.

Заради близостта до границата с България, жителите на общините Русе и Сливо поле са притеснени инвестиционното намерение в Румъния да не предизвика трансгранично замърсяване на въздуха и водата. Причината е използваните токсични и вредни елементи при литиево-йонните батерии - литий и кобалт, както и методите за рециклиране чрез разтопяването им в пещи при високи температури или чрез химически процеси, е пояснил народният представител. Той е поискал от външното ни министерство да изпрати запитване до румънските власти за инвестиционното намерение на Avesta Battery & Energy Engineering във връзка с потенциалните му екологични вреди и възможност за трансгранично замърсяване.

Още: Кметът на Русе и екоминистърът подписаха договор за зелени мерки за по-чист въздух

Още: Кметът на Русе откри Републиканския турнир по полицейска лична защита и карате

Министър Николай Милков е отговорил, че е инициирал разговор с председателя на Окръжния съвет на Гюргево.

"Последният потвърди, че действително е налице подобно инвестиционно намерение, но все още няма реални дейности по неговата реализация, освен че е определен терен. Предстои въпросната компания да внесе официално искане за инвестицията с конкретни технически параметри, след което ще се извърши и съответната оценка за въздействие на инвестицията върху околната среда, съгласно румънското законодателство и процедури", пише в отговора си Милков.

Към момента все още няма оценка за въздействие върху околната среда.

Министърът напомня, че Конвенцията на ИКЕ/ООН за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст (Espoo Convention), по която и България и Румъния са страни, предвижда процедура, според която румънската страна ще трябва да изпрати официална нотификация до българската страна с техническите параметри и разяснения по този проект.

Още: Общинският съвет прие нова наредба за обществения транспорт в Русе

Още: Кметът на Русе удостои петкратния европейски шампион Ангел Русев със златна значка

Българската страна на свой ред би следвало да изпрати свои евентуални коментари или възражения, ако има такива.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес