Google обедини сили с UC Berkley в опит да проучат как потребителски имейли и други акаунти в платрофмите на популярната интернет компания биват хакнати. По статистика на Google, всяка седмица биват откраднати почти по 250 000 акаунта и пароли седмично, най-вече с помощта на "фишинг".
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Чрез изследване на черния пазар, компаниите успяха да създадат едно по-добро разбиране по отношение на това как акаунтите биват похитени, като в последствие да спонсорират и разработят начини, чрез които хората да осигурят и защитят своите акаунти.
В рамките на 12 месеца проучването анализирало как хакерите крадат важна информация. Повече от 788 000 документи са откраднати, благодарение на т.нар. keyloggers - програми, които записват и предават употребените клавиши на клавиатурата в хронологичен ред, за да бъде разпозната паролата. Други 12 милиона документа са откраднати чрез т.нар. "phishing" - подлъгване на хора да споделят личните си данни, докато над 3,3 милиарда документи са изложени публично заради пробиви в сигурността. Тъй като обаче тези пробиви се осъществяват благодарение на уязвимости в трети страни т.е. уязвимост в ползван от потребителя иначе легален софтуер, то за най-голяма заплаха се счита "фишинга", чрез който се набавят 234 000 имена и пароли ежеседмично. Килогърите "допринасят" за "едва" 5000 кражби всяка седмица.
Изследването показва още, че паролите не са единственото нещо, което е обект на атаките. Факт - 74% от кийлогърите и 82% от опитите за фишинг са по-скоро насочени в опит да се придобият потребителския IP адрес и локация.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
За да предотвратим тези типове атаки, от Google препоръчват на потребителите да използват автоматично генерирани пароли през Chrome, пазейки ги на сигурно в Smart Lock.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят