Продажбите на електрически автомобили отбелязаха рекорден ръст миналата година. Такъв има и в първото тримесечие на тази. Причината е войната в Украйна. Наличието на критични за производството им суровини, като литий, представлява сериозна заплаха за тази възходяща тенденция. Това сочи годишния доклад на Международната агенция по енергетика, предават БГНЕС.
Още: Слушалките от отворен тип HUAWEI FreeArc допълват все по-богатото портфолио
Още: Атрактивни комплекти със смартфоните INFINIX и CMF само в онлайн магазина на Yettel
При 6,6 милиона миналата година - продажбите на електрически превозни средства са се увеличили повече от два пъти и сега представляват един на всеки 10 продадени нови автомобила, сочи докладът.
Само на Китай се падат половината от тези продажби.
През първото тримесечие на тази година ръстът на продажбите е цели 75 % в сравнение със същия период на миналата година.
Още: Бъдещето каца на летище "Васил Левски" – A1 изгражда първата частна 5G мрежа в България
Публичните субсидии за покупка на електромобил са сред основните фактори потребителите да изберат електрическо превозно средство, като ЕС е дал почти 30 милиарда евро за тази цел. Производителите също увеличиха предлагането си с около 450 нови модела, което представлява петкратно увеличение от 2015 г. насам.
Добивът и обработката на определени ключови материали за производството на електромобили понастоящем е ограничено до няколко държави. В момента Китай произвежда 3/4 от литиево-йонните батерии в света - основният тип, използван в автомобили и малки електронни устройства, като държи и половината от световния капацитет за рафиниране на литий и други ключови елементи като кобалт и графит.
Ако електрическите превозни средства трябва да заменят тези с двигателите с вътрешно горене, то доставките на литий ще са напълно недостатъчни. МАЕ изчислява, че до 2030 г. е необходим шесткратен скок в производството на литий и откриването на поне 50 нови мини.
И докато Европа и Съединените щати са лидери в производството на електромобили, то според МАЕ по-голямата част от веригата за доставки вероятно ще остане китайска поне до 2030 г.
Още: Ето защо крадат бяла техника: В Русия показаха пералня-военен робот (ВИДЕО)