Местната фирма "Прис" ООД спечели обществената поръчка за изграждане на спортна тренировъчна зала в Шумен и игрище. Договорът е на стойност близо 2,9 млн. лв. с ДДС.
Още: В търсене на голямата котка: Претърсиха над 30 къщи край Шумен
Още: Пак ни пантера, ни “Мяу, бе“: Ограниченията в Шуменското плато остават (ВИДЕО)
Стадион "Панайот Волов" в Шумен е построен с доброволен труд през 1950 - 1955 г. С течение на годините и липсата на достатъчен финансов ресурс състоянието на стадиона и съоръженията към него се е влошило значително.
В началото на 2016 г. са констатирани множество повреди по конструктивни елементи на сградата и източната трибуна. За да предотврати евентуални инциденти, стадионът бил затворен за провеждане на тренировки и мероприятия.
През 2019 г. община Шумен изготвя идеен проект за реконструкция на спортен комплекс "Панайот Волов", който обхваща три имота, като "Прис" ООД ще изпълни първия етап от него.
Още: Периметърът е стеснен: От четири дни няма следи от шуменския леопард
Още: Без следа: Пети ден издирват дивата котка в Шуменско
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Всички звънят за пантерата: МОСВ призова за достоверна информация
Още: Малки са шансовете шуменският леопард да бъде заловен жив
За футболното игрище е предвидено да се застели с изкуствена тревна настилка, с две зрителски трибуни с общо 216 места за сядане-
В комплекса ще се изгради фоайе с бар, тренировъчна зала, съблекални, душове и санитарни възли, бар със склад, склад за спортно оборудване и др. Тя ще е с размери 20,60/29,95м, а футболното игрално поле ще е с площ 15/25 метра, с PVC настилка.
По дългите страни на полето ще бъдат разположени 92 места за зрители, резервни играчи, треньори и др.
Още: Още не са хванали Шуменския леопард (ВИДЕО)
Още: BG-Alert ще предупреждава шуменци за хищника в града (ВИДЕО)
Средствата – 3 млн. лв., за спортната зала са осигурени с постановление на Министерския съвет от февруари 2020 година.
Припомняме, че в края на миналата година с постановление на Министерския съвет (ПМС) има отпуснати и 4 млн. лева за основен ремонт и реконструкция на хиподрума в Шумен, но ангажимент на общината е до 20 декември 2021 г. да придобие поземления имот и сградите върху него. В противен случай трябва да върне парите в държавния бюджет.
В момента конната база се стопанисва от единствения останал в страната държавен конезавод "Кабиюк", който е основан през 1864 година от русенския валия Митхат Паша с цел осигуряване на коне за турската армия. През първите години броят на конете достигнал около 1000. По-късно, по време на руско-турската освободителна война, всички коне биват извозени от отстъпващата турска армия в Анадола и освободената Българска държава го заварва празен.
Същинското възстановяване на дейността му започва от есента на 1894 година под името "Държавен конезавод, склад за жребци и ремонтно конско депо "Кабиюк". Към момента е собственост на Министерството на земеделието, храните и горите.
На 17 декември с 40 гласа "за", без против и въздържали се Общинският съвет одобри предложението на кмета за безвъзмездно прехвърляне на имота от държавна частна собственост в общинска. Според данни от кадастралната карта имотът е с площ от 448 512 квадрата.
При обсъждането на тази точка от дневния ред кметът Любомир Христов обясни, че когато това съоръжение е общинска собственост, могат да бъдат много по-гъвкави и общината да кандидатства за модернизирането му по проекти или да създаде публично-частно партньорство, като по този начин се инвестира в базата.
Той поясни още, че общината стартира процедурата за прехвърляне на собствеността и заради инвестиционни намерения от страна на Обединените арабски емирства.
За интереса на Абу Даби да изгради модерна конна база в България съобщи през март месец миналата година премиерът Бойко Борисов.