Чистачките на Летище София се вдигнаха на бунт, остават без работа

05 февруари 2016, 16:35 часа 4912 прочитания 0 коментара

Чистачките на летище София излязоха на протест, тъй като управата е сключила договор с частна фирма, която поема техните задължения и те остават без работа.

Протестиращите казаха, че сключеният договор с частната фирма е направен като не са спазени Кодекса на труда, колективният трудов договор и че процедурата противоречи на правата им като хора. На летището работят 95 жени. Те са притеснени, че ще бъдат уволнени.

"В момента тече процедура за нашите уволнения. Няма как да си вършим качествено работата след като постоянно ни саботират", заявиха те.

Директорът на аерогарата Христо Щерионов обясни, че жените ще бъдат освободени от работа, като ще им бъдат платени 6 работни заплати обезщетение и ще имат възможност да кандидатстват за работа за други длъжности на летището.

"Договорът за почистването с изпълнителя е сключен съгласно влязло в сила решение на ВАС и не подлежи на обжалване. Една от причините ние да пристъпим към даването на външна фирма е това, че ние имаме постоянни жалби от наши пътници. Има хора с необходимата квалификация, ще разкрия допълнителни работни места", заяви той.

Според директора на летището от 29 януари вече чистотата била видима. Той допълни, че с този договор се пестят и средства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес