Комисията по конституционни въпроси проведе последното обществено обсъждане преди проектът за промени в Конституцията да бъде внесен за повторно разглеждане в зала.
Още: Надежда сред самота: Как остаряват възрастните в България? (ВИДЕО)
Още: Полицията вече не смогва с отнетите коли от пияни и дрогирани шофьори
По време на дебатите представителите на ИВСС, прокуратурата и съда, съсловни организации разкритикуваха част от текстовете, които се отнасят до Инспектората.
От Министерството на правосъдието подкрепят въвеждането на индивидуалната конституционна жалба, но предлагат Конституционният съд да може да се сезира от редовните съдилища, както и при искане от страна в процеса.
"Висшият адвокатски съвет и адвокатският съвет имаха възможност пряко да сезират инспектората и да инициират дисциплинарно производство. Докато Цацаров беше главен прокурор, тази възможност бе отнета, сега е моментът тя да бъде върната", заяви Валя Гигова от Висшия адвокатски съвет. Още: Осман Октай: Няма да има нова съдебна система - задкулисието води битка за оцеляване (ВИДЕО)
Още: Почина съпругът на княгиня Мария Луиза Българска
Заинтересованите страни споделиха мнението, че не трябва да бъде увеличаван броят на инспекторите в Инспектората към ВСС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Плаж или планина? Времето утре - 2 юли 2025 г.
Още: След дълго боледуване почина известна българска журналистка
"Всички неща ще се променят, само Инспектората стои така, нали виждате как изглежда", каза Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС.
Екатерина Захариева от ГЕРБ подчерта, че инспекторатите трябва да бъдат обективни и безпристрастни, затова и те не трябва да имат право да се върнат в системата.
"Ние ви даваме възможност да се пенсионирате след това, на 40 или на 50 години, това е смисълът на този текст в проекта за промените в Конституцията", смята Захариева.
Още: Специалните сили на България и САЩ симулираха рейдове срещу потенциален враг (СНИМКИ)
Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението
Припомняме, че на 6 октомври проектът за промени в Конституцията бе подкрепен на първо гласуване в пленарната зала от 161 народни представители. "Против" бяха - 57 депутати, нямаше въздържали се.