Желязото е основен елемент за правилното функциониране на нашето тяло. Недостигът му може значително да повлияе на нивото на червените кръвни клетки, сърдечната функция, имунитета и хормоналния баланс. И така, как да разберете кога имате твърде малко желязо?
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Още: Грешни методи за отстраняване на кърлеж, които повишават риска от заразяване
Дефицитът на желязо води до ниско ниво на червените кръвни клетки. По този начин не достига достатъчно кислород до тъканите и мускулите, за да функционират правилно. Тялото ни ще започне да ни изпраща предупредителни сигнали, когато има твърде малко желязо. В никакъв случай те не трябва да бъдат пренебрегвани.
Анемия
Чувството на умора е един от най-честите симптоми на дефицит на желязо. Това е така, защото на тялото липсва желязото, от което се нуждае, за да произвежда протеин, наречен хемоглобин, който помага за пренасянето на кислород в тялото. Колкото по-малко хемоглобин, толкова по-малко е кислорода в тъканите и мускулите. Това от своя страна означава по-малко енергия.
Още: Сезонът на кърлежите: Кога и за какво да внимаваме?
Още: Защо трябва да консумираме целина?
Колко витамин C да пием ако сме здрави и ако сме болни
Хроничният дефицит на желязо води до анемия. Говорим за това в случай, че броят на феритина падне под нормата, която е в диапазона от 12-200 μg / l (норма за мъже: 15-200 μg / l, за жени: 12-150 μg / л). Може да се прояви на всяка възраст. Засяга жените по-често от мъжете.
Бледа кожа, чупливи коси и нокти
Дефицитът на желязо понижава нивото на хемоглобина в кръвта, което може да намали количеството кислород, достъпно за клетките, които причиняват растеж на косата. Когато кожата, косата и ноктите са лишени от кислород, те могат да станат сухи и слаби.
Още: Топ 8 плода за отлична хидратация
Още: 10 признака, че не тялото, а душата ви е изтощена
При хора, страдащи от желязодефицитна анемия, може да се наблюдава намален апетит. Това състояние на нещата значително увеличава риска от недохранване. Желязото влияе на грелина и лептина – хормона, който регулира апетита.
Възпаление на езика
Нивата на желязо в кръвта могат да доведат до ниски нива на миоглобин, протеин в червените кръвни клетки, който е важен за здравето на мускулите, включително мускулната тъкан на езика. Ако забележим, че езикът ни изглежда различно от обикновено – трябва да проверим нивото на желязо в кръвта.
Какво е хемоглобин и какво трябва да знаем за него
Проблеми с паметта
Желязодефицитната анемия е една от причините за затруднения в обучението на децата. Децата, диагностицирани с дефицит на желязо, имат по-слабо когнитивно развитие и по-големи затруднения в ученето и паметта.
Други симптоми, свързани с недостатъчно желязо в организма, включват: замаяност, сърцебиене, задух, мускулна слабост.
Една добре съставена, разнообразна диета ще осигури необходимото количество желязо в организма. Желязото се намира в почти всички храни. Но проблемът е, че тялото на здравия човек може да усвои средно само 10 процента от минерала, който съдържат.
Желязото се усвоява много по-добре от животински продукти, отколкото от растителни. Най-много желязо се съдържа в говеждо месо, черен дроб, боб, грах, зърнени храни, броколи и скариди.
Кафето и чаят определено няма да ни помогнат с усвояването на желязото. Те съдържат танини – съединения, които инхибират усвояването на минерала от стомашно-чревния тракт.