ЕК ни заплаши със съд заради забавеното разделяне на енергийните мрежи

6440
ЕК ни заплаши със съд заради забавеното разделяне на енергийните мрежи

Ако до два месеца България не преструктурира държавната енергетика и не отдели газовия и електроенергийния си оператори, срещу страната ни ще бъде заведен иск пред Съда на Европейския съюз в Люксембург. Това съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия в понеделник, предаде Mediapool.

Брюксел настоя и още седем други държави членки да въведат правилата от директивите за електроенергията и природния газ от третия енергиен пакет, предаде пресслужбата на институцията.

Съгласно т.нар. трети либерализационен енергиен пакет страните от Европейския съюз трябваше до 3 март 2011 г. да разделят енергийните си активи, така че преносните мрежи да се управляват от независими компании, гарантиращи достъп на доставчиците до капацитета на инфраструктурата.

Към днешна дата България, Кипър, Испания, Люксембург, Нидерландия, Румъния и Словакия не са информирали Брюксел за никакви мерки за транспонирането им, а Естония не е внесла информация за директивата за природния газ, посочиха от ЕК.

Еврокомисията предупреди София през септември 2011 г., че започва наказателна процедура срещу нея заради това, че все още не е отделила като самостоятелни “Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) и газовият оператор “Булгартрансгаз“. ЕСО продължава да е дъщерно дружество на "Националната електрическа компания", която е собственик на мрежата високо напрежение, а ЕСО само е оператор.

В момента в парламента се разглеждат предложените от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма поправки в Закона за енергетиката, които трябва да регламентират и работата на двата оператора по евродирективата. При "Булгартрансгаз" драми няма, проблемът е с ЕСО. Причината е, че според предвидените корекции ЕСО ще бъде изваден от НЕК и активите му ще се вкарат в "Българския енергиен холдинг", но в същото време с електроенергийната мрежа са гарантирани кредити на НЕК, които трябва да се преоформят. За преструктурирането на 483 млн. евро заеми, обезпечени с мрежата на НЕК, която обаче трябва да се прехвърли на ЕСО, бе обявен конкурс за консултант, който да препоръча начин за разделяне на активите.

По последни данни кандидатите за преструктуриране на НЕК и ЕСО са деветима, а до краоя на февруари трябва да стане ясно кой от тях ще бъде избран. Реалното разделяне обаче ще стане факт едва в началото на следващата година, призна преди месец зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който е в борда на БЕХ.

Ако се стигне до съд в Люксембург, това ще е второто заведено от ЕК дело срещу България в областта на енергетиката, след като през ноември 2011 г. Брюксел реши да ни изправи под отговорност заради това, че страната не осигурява равноправен достъп на доставчици до газовия си пазар. Конкретният повод бе жалба на "Овергаз", че "Булгартрансгаз" не я допуска до преносната мрежа да внася алтернативни на "Булгаргаз" доставки.

Така, според ЕК, на практика се налага монопол, тъй като гражданите на страната нямат възможност да получат други оферти за доставка на природен газ. Освен това България няма достатъчно връзки с други газови пазари, от където могат да се осигуряват алтернативни доставки, посочиха от Брюксел през ноември.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com