Аржентина на финал, стъпка "лалетата" след дузпи

24221

Аржентина отсрами Южна Америка и е на финал на 20-ото световно първенство по футбол. "Гаучосите" победиха Холандия след дузпи, приключили 4:2. В редовното време и продълженията двубоят завърши 0:0. Героят днес не бе Лионел Меси или Робин Ван Перси, а вратарят на Аржентина Серхио Ромеро. Той спаси две дузпи, а Луис Ван Гаал този път заложи на Яспер Силесен и сбърка. Иначе мачът бе невероятна тактическа битка, като Холандия пропусна да натисне повече в редовното време и продълженията след като имаше леко предимство. Ван Гаал се предовери на дузпите и сгреши. Аржентина от своя страна се завръща на финал след 24 години и в неделя ще спори срещу Германия от 22, 00 часа на "Маракана".

Жегата, която мореше европейските отбори, този път отсъстваше. Около 15 градуса и влажно време посрещнаха двата отбора в Сао Пауло. На трибуните Аржентина нямаше смазващото предимство от предишните мачове, като на доста места се прокрадваха групи от фенове с оранжеви фланелки. Това бе първият полуфинал за Аржентина от 1990 г., а двата отбора се срещаха за сефте от 2006 г., когато направиха 0:0 на Световното в Германия.

Изненадващо в стартовия състав на Холандия попадна Найджъл Де Йонг, който се възстанови изключително бързо от контузията си в мача срещу Мексико. На терена бе и Робин Ван Перси, който страда от стомашни болки. Луис Ван Гаал отново заложи на своето 5-3-2, преливащо в 3-5-2. В отсрещния лагер Алехандро Сабея нямаше много алтернативи. На мястото на контузения Анхел Ди Мария в игра бе включен Енцо Перес. Атаката водеха Гонсало Игуаин и Езекиел Лавеци, подпомагани от Лионел Меси.

Този път мачът бе истински полуфинал, за разлика от вчерашната подигравка, която Германия си направи от Бразилия. Двата отбора започнаха опознавателно и в първите минути бяха много предпазливи. Статуквото бе нарушено от неточен удар на Уесли Снайдер, а на отсрещната врата Лионел Меси имаше отлична възможност от фаул в 14-ата минута, но Яспер Силесен бе на мястото си. Меси играше своя 92-и мач за Аржентина, с който изпревари Диего Марадона във вечната ранглиста.

Аржентина нападаше повече отдясно, където Дейли Блинд изпитваше трудности. Дирк Каут помагаше на другия фланг и там нещата стояха далеч по-добре. В 25-ата минута Езекиел Гарай изпревари Рон Влаар след корнер, за щастие на Холандия ударът му мина покрай вратата.

Яспер Силесен спря дъха на холандските фенове с рискован финт пред Гонзало Игуаин, а след няколко минути Хавиер Масчерано падна зашеметен след тежък удар в главата на Вайналдум.

В средата на полувремето се очерта прекалено прибраната игра на Холандия. "Лалетата" страдаха както срещу Мексико и Коста Рика, а Снайдер, Робен и Ван Перси рядко се срещаха с топката.

За първи път в мача Серхио Ромеро имаше работа едва в 32-ата минута, когато боксира две центрирания пред вратата си. Реферът Джунейт Чакър пък спести нарисуван жълт картон за Мартин Демикелис заради касапски ритник в краката на Уесли Снайдер.

Двата отбора взаимно задушаваха играта си и битката преобладаваше на "Арена Коринтианс". Така първото полувреме логично завърши при резултат 0:0.

След почивката Луис Ван Гаал направи корекции в схемата. Той извади от игра получилия жълт картон Бруно Мартинс Инди и включи Дарил Янмаат. Той застана на десния бек, а Дирк Каут премина отляво. Дейли Блинд пък стана част от тройката централни защитници.

В началото на второто полувреме играта се раздвижи. Стигна се дори дотам Ариен Робен да получи топката с празно пространство пред себе си, нещо немислимо през първата част. Лавеци пък прати опасно центриране към Игуаин, което бе блокирано в последния момент от Янмаат. В другата половина на терена твърде незабележим оставаше Робин Ван Перси.

Найджъл Де Йонг издържа 62 минути на терена, когато бе заменен от Жорди Класи. Над стадиона заваля лек дъжд за да стане атмосферата съвсем подобаваща за толкова голям мач. Холандия имаше териториален превес в тези минути. Аржентина бе принудена да се брани и го правеше умело.

Нещо повече, в 75-ата минута Аржентина направи бърза атака, топката бе пратена към Игуаин, който от непосредствена близост я засече с удар, който се оплете в мрежата от външната и страна.

Холандия лековато профукваше удобни статични положения, които завършваха с крайно неточни центрирания.

В 81-вата минута Алехандро Сабея взе интересно решение. Той пусна в игра двама нападатели - Серхио Агуеро и Родриго Паласио на мястото на Енцо Перес и Гонзало Игуаин.

В 90-ата минута Ариен Робен излезе на невероятна позиция след двойно подаване с Уесли Снайдер, но в последния момент Хавиер Масчерано направи решаващ шпагат и спаси вратата на тима! За повече нямаше време, мачът влезе в продължения.

В първото от тях изключително безличният Робин Ван Перси бе заменен от Клаас-Ян Хунтелаар. Нападателят на Манчестър Юнайтед бе бледа сянка на себе си вероятно заради стомашните проблеми, които го измъчваха през седмицата. Тази промяна означаваше още нещо - Тим Крул нямаше да се появи при евентуални дузпи, както се случи срещу Коста Рика. Този път Ван Гаал гласува пълно доверие на Яспер Силесен. Сабея отговори изваждайки загубилия се на терена Езекиел Лавеци и включи в игра Макси Родригес. Вече се мислеше за дузпите.

Продължението се играше почти на ходом, като отново Холандия бе по-активният отбор. В неговия край Аржентина имаше добра възможност след статично положение, но Силесен боксира пред погледа на "Кун" Агуеро. В следващата атака Паласио се измъкна отдясно и центрира опасно, но там нямаше нападател на Аржентина, който да засече.

В началото на второто продължение Яспер Силесен отново реши да играе руска рулетка и да финтира технично Серхио Агуеро. Отново му се получи. Последва тежък сблъсък между Дирк Каут и Пабло Сабалета, след който играчът на Аржентина остана да лежи на терена, но продължи мача.

И двата отбора чакаха дузпите изтощени от тежкия мач. Приспивното темпо бе нарушено в 116-ата минута, когато Родриго Паласио се измъкна на отлична позиция, но незнайно защо реши да стреля с глава и Силесен улови. Минута по-късно Лионел Меси най-сетне напомни, че е на терена, перодоля двама играчи на Холандия отдясно и центрира в наказателното поле, а там непокритият Макси Родригес не намери добре топката и отново улесни Силесен. В последните секунди Дирк Каут също имаше шанс да вкара, но оставен непокрит също не бе максимално съсредоточен. И логично се стигна до дузпи.

Жребият посочи първи да изпълняват холандците. И по-точно защитникът Рон Влаар. Лоша преценка на треньорския щаб на холандците, още по-лошо изпълнение и Серхио Ромеро спаси. Аржентина поведе с 1:0 след точен удар на Лионел Меси.

Наред бе Ариен Робен и първият гол за Холандия при дузпите бе факт с точен удар в обратния ъгъл на Ромеро. За Аржентина втората дузпа безепелационно изпълни Езекиел Гарай с бомбен удар в центъра на вратата - 2:1 за Аржентина.

Уесли Снайдер изпусна третата дузпа за Холандия след феноменална намеса на Серхио Ромеро, а нещата се наклониха сериозно в полза на "гаучосите". Серхио Агуеро съвсем ги наклони след точно изпълнение и резултатът вече бе 3:1 за Аржентина.

Дирк Каут остави Холандия в мача след хубав нисък удар за 3:2. Да реши изхода от сблъсъка бе удостоен Макси Родригес. Резервата не се поколеба и прати Аржентина на финал - 4:2 за Аржентина след дузпите.

СТАТИСТИКА:

Полуфинал на световното първенство

От 23,00 часа

ХОЛАНДИЯ - АРЖЕНТИНА 0:0 (2:4 след дузпи)

ХОЛАНДИЯ: Силесен, Де Врай, Влаар, Мартинс Инди (46 Янмаат), Каут, Де Йонг (62 Класи), Вийналдум, Блинд, Снайдер, Робен, Ван Перси (97 Хунтелаар)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Луис Ван Гаал

АРЖЕНТИНА: Ромеро, Сабалета, Гарай, Демикелис, Рохо, Масчерано, Билия, Перес (81 Паласио), Лавеци (100 Макси), Меси, Игуаин (82 Агуеро)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Алехандро Сабея

Жълти картони: Мартинс Инди, Хунтелаар (Х); Демикелис (А)
Главен съдия: Джунейт Чакър

Стадион: "Арена Коринтианс", Сао Пауло

Меси нареди: Никакви пропуски в мача с Холандия!

Капитанът на Аржентина Лео Меси предупреди съотборниците си, че не трябва да си позволяват лукса да правят пропуски в мача с Холандия. ...