Истински скоростни „чудовища“ създават представители на компанията Hitachi в новострояща се сграда в Китай. Става дума за ултраскоростни асансьори, които ще возят посетителите, обитателите и работещите в новия небостъргач на Финансовия център CTF в Гуанчжоу. Това ще бъдат два от общо 95-те асансьора в сградата, като за тяхното конструиране ще се използват най-нови материали и технологии.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Благодарение на това, асансьорите ще могат да развиват скорост от 1200 метра в минута, спазвайки при това всички норми и изисквания за комфорт и безопасност.
При строежите на високи сгради винаги се взима предвид каква е максималната височина, на която може да достигат асансьорите и каква е максималната скорост, която може да развиват. Инженерите се стремят да избягват продължителното пътуване между етажите и да намалят до минимум досадното чакане да пристигне асансьорът. По този причина всички небостъргачи са оборудвани с голям брой асансьори . Някои от тях се движат непрекъснато до най-горните етажи. Други обаче се издигат само до определени височини, откъдето хората трябва да се прехвърлят на друг асансьор.
Когато бъде завършена през 2016 г., сградата на CTF ще се превърне в най-високата в Гуанчжоу. Там ще се разполагат множество офиси, хотелски и жилищни помещения. Височината на 111-етажната постройка трябва да е 530 метра, а още 5 етажа ще са разположени под земята. 28 от общо 95 асансьора в сградата ще бъдат стандартни, оборудвани с двуетажна кабина. 13 други ще бъдат високоскоростни, а 52 асансьора ще се движат с ниска и средна скорост, обслужвайки различни части на небостъргача.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Двата рекордьора по скорост ще се издигат без да се налага прекъсване от най-ниските етажи до най-горните на височина 440 метра само за 43 секунди, като при това скоростта ще достига 72 километра в час.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Разбира се, тази чудовищна за един асансьор скорост ще е причина пасажерите да изпитват достатъчно остри усещания.
Скоростта на движение ще се регулира от сложна електро-механична система, а аварийната спирачна система ще използва високотемпературни композитни материали, които могат да издържат на всякакво налягане при неочаквани ситуации. Едновременно с това за намаляване вибрациите при движението с висока скорост ще бъдат използвани специални направляващи релси. Система за автоматично изравняване на налягането ще „спасява“ пътуващите в асансьора от неприятния ефект на заглъхване на ушите.
Редактор: Анна Маринова
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?