Американските власти са решили да изпратят на границата с Мексико не 800, както се твърдеше по-рано, а 5000 военни. Това съобщи в понеделник вестник The Wall Street Journal, цитиран от "Фокус".
По информация на източници на изданието, американските военни ще оказват поддръжка на граничните служби. Вестникът отбелязва, че по-рано от Пентагона се подготвяха да изпратят на южната граница 800 военнослужещи. По-рано в района бяха разположени 2000 бойци от Националната гвардия на САЩ.
На 18 октомври президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще се обърне към военните и ще затвори южната граница на страната, ако мексиканските власти не спрат преминаващия през страната поток от нелегални мигранти от централноамериканските страни, които се стремят да влязат в САЩ.
Той заяви също, че властите на Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор не правят нищо, за да предотвратят нелегалната имиграция на своите граждани в САЩ.
По време на предизборната кампания през 2016 година Тръмп обеща на избирателите да провежда по-строга имиграционна политика, както и да засили граничния контрол.