Здравата психика се тренира - ето как!

4235
Здравата психика се тренира - ето как!
Снимка: iStock

Психическото здраве, подобно на физическото, ни е дадено по рождение. Докато живеем, можем както да го укрепваме и съхраняваме, така и да го пропиляваме.

Това ни разказва д-р Кларис Безера

Какво подобрява психическото здраве? Ето няколко универсални правила за укрепване на душевното ни състояние.

Нормален режим сън-събуждане

Нощният сън трябва да продължи поне 7-8 часа.

Трябва да заспите преди полунощ. В идеалния случай средата на съня трябва да падне в интервала между 00.00 ч. и 02-00 ч. Събуждайте се не с будилник, а по време, което самият ви организъм определя - тоест събуждането трябва да е от само себе си, а не насила.

Ако има желание да спите на обяд, тогава трябва да си дадете тази възможност (едва ли ще отнеме повече от 1-2 часа) - а не да я преодолявате с кафе, чай и т. н. Избягвайте да спите между 17 и 19 часа.

Психическите натоварвания трябва да бъдат придружени от физически

Редовната мускулна работа ви позволява да нормализирате баланса между процесите на възбуждане и успокояване в нервната система; има благоприятен ефект върху притока на кръв и метаболизма.

От древни времена е забелязано, че психично болните хора, занимаващи се с физически труд, се възстановяват по-бързо в сравнение с пациентите, занимаващи се с интелектуални натоварвания. Най-универсалният начин за защита на психиката е редовното физическо натоварване – най-малко 2 пъти на ден по половин час.

Редовна почивка

Почивката е нужна дори, ако работите в нормален режим без претоварвания. Достатъчно е да си позволите почивки по няколко минути на час - и да имате поне един почивен ден седмично.

Духовно развитие

Понятията за добро и зло, дефинирането за себе си на смисъла на живота, неизбежността на смъртта, въпросите на вярата и много други, които се занимават с най-високите човешки морални категории - тези въпроси рано или късно възникват пред всеки човек. Еволюцията в такива важни теми е неразделен фактор за укрепване на психиката.

Как социалните мрежи влияят на психичното здраве и с какво да ги замените?

Реализация на здравословни физиологични потребности

Общуването, образованието и работата, сексът, семейството, удовлетворението и други нужди не трябва да се пренебрегват или извращават.

Не избягвайте стреса!

Противно на погрешните схващания, стресът не е разрушителен фактор за психиката, а напротив, действа укрепващо и тонизиращо. Вреден е дълготрайният (хроничен) стрес.

Фактори, разрушаващи психичното здраве

Те включват всички противоположности на написаното по-горе: нарушен сън, липса на физическа активност по време на интелектуална работа, лишаване от редовна почивка и избягване на стрес.

Употреба на психоактивни вещества. Алкохолът е отрова за нервната система. Дори еднократна употреба на „слаб" алкохол причинява увреждане на нервната система, равностойно на мозъчно сътресение. Пушенето на цигари активизира процесите на възбуждане в мозъка, тъй като никотинът е психостимулант. Наркотиците са вещества, които изкуствено предизвикват психични разстройства (от депресия до шизофрения).

Претоварване с информация. Прекаленото получаване на нова информация първо води до превъзбуждане на нервната система, придружено със зависимост от повишена нужда за информация - а след това до срив на нервната система.

Гутериш: Психичното здраве е най-пренебрегвано

Лъжи, самота - нездравословните отношения, прекомерното внимание (или пълното невнимание) към собственото здраве също могат да бъдат отнесени към явления, които разрушават психиката.

Без значение колко банално звучи, вътрешните заболявания (захарен диабет, хипертония, онкология и др.) влияят върху функционирането на съдовете и невроните на мозъка. А психиката според лекарите е една от основните функции на мозъка.

Следователно ранното откриване на всяка болест (или предразположеност към нея) ще предотврати въздействието върху мозъка и съответно върху психическата сфера. Директен физически ефект върху мозъчната тъкан - травми на главата, инсулти и мозъчни увреждания водят до разрушаване на невроните и съответно психиката страда.

Внимание! Тази статия съдържа само информация за обща култура, а не съвети или препоръки. Винаги се консултирайте с медик-специалист!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Подреждането на детска стая не е лесно: не допускайте грешки

Как да се държим с мъж, който ни е наранил?

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com