Руското правителство обяви, че работи върху план за дедоларизация на икономиката на Русия в размер на 1,6 трилиона долара и отказ от най-големите отрасли в промишлеността от сделки в американска валута.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Сенатът на САЩ разглежда предложения, насочени към въвеждането на антируски санкции заради намесата в американските избори и международна агресия. Тези санкции биха „отрязали” най-големите руски банки от долара и биха лишили Москва от достъп до възможността за получаването на външни заеми. Това пише в свой анализ Financial Times.
Санкциите на САЩ фактически забраниха на руската отбранителна промишлена и редица големи корпорации да използват долара, а така също рядко съкратиха способността на големи нефтени и газови играчи на страната да взимат заеми в долари.
Планът на председателя на руската банка ВТБ Андрей Костин по конвертирането на доларовите сметки от банки и компании в друга валута получи подкрепа от министерство на финансите, Централната банка, и както твърди самият Костин - на Владимир Путин.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Освен това Кремъл се стреми да сключи сделки с големи търговски партньори за използването на руската рубла за внос и износ. Тази идея получи одобрение в такива страни, като Китай и Турция, които са в напрегнати отношения със САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Все повече страни, не само на Изток, но и в Европа, започват да се замислт за това как да минимизират зависимостта от американския долар.", заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков. "Те изведнъж разбират, че а) това е възмжно, б) това трябва да се направи и в) може да се спасите, ако го направите по-рано", допълни още той.
Но риториката е по-лесна от реалността. Русия в значителна степен зависи от износа на суровини и енергоносители - пазари, на които доларът е предпочитана валута. И едва ли Кремъл ще убеди западните си партньори да използват рубли.
Ще съумее ли Русия наистина да се откаже от долара? Анализаторите са на различно мнение по въпроса затова до колко болезнени бяха четирите години санкции за руската икономика, но тяхното влияние върху валутните пазари и пазара на облигации беше значително.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
След като през април министерството на финансите в САЩ обяви своите най-решителни мерки, които "отрязаха" големите предприятия, в това число и алуминиевата промишленост на Русия от долара и от бизнеса в САЩ, рублата падна на 18% към американската валута.
Заплахите от страна на Вашингтон да разпространи аналогични ограничения за държавните банки на страната и да забрани закупуването на руския дълг също предизвикаха разпродажба на руски облигации за 7,5 милиарда долара.
Русия е е най-големият износител, с положително салдо в размер на 115 милиарда долара годишно за 2017 година. Руските метали, зърно, нефт и газ се използват в цял свят и са търсени на Запад, независимо от влошаването на отношенията с много от западните държави.
Разширяването на търговията между Русия и Китай и други азиатски партньори през последните години помогна да се съкрати общото вложение на долара във валутните разчети, но през миналата година на долара се падаха 68% от разчетите.
"Подкрепям насоката по увеличаването на разчетите в национална валута, но безусловно това трябва да бъде съобразено с икономическата целесъобразност", каза председателят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина.